Skånemästerskapen Herrar (2023/24)

Gruppspel
SKånemästerskapen Herrar Grupp A1
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2023-08-27 18:30 136001001 Lönsboda IBK - Lomma FBC 3 - 2 Per-Ivar Kullman, Andreas Ljunggren Osby Sporthall
2023-09-11 20:00 136001002 Frosta IBF - Palmstaden IK A 1 - 9 Tony Olsson, Mikael Karlsson Höörs Idrottshall
2023-08-18 19:30 136001003 Palmstaden IK A - Lönsboda IBK 12 - 3 Linus Dahlström-Nilsson, Simon Björkman Rydnemalm Söderslättshallen B
2023-09-06 20:00 136001004 Lomma FBC - Frosta IBF 5 - 5 Erik Höst, Petter Niklasson Slättängshallen
2023-08-31 19:30 136001005 Palmstaden IK A - Lomma FBC 4 - 3 Dzenan Masic, Kenan Masic Söderslättshallen B
2023-09-09 16:00 136001006 Lönsboda IBK - Frosta IBF 5 - 4 Andreas Ekstrand, Jonas Malmborg Lönsboda Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Palmstaden IK A 3 3 0 0 25-7 18 9
2. Lönsboda IBK 3 2 0 1 11-18 -7 6
3. Lomma FBC 3 0 1 2 10-12 -2 1
4. Frosta IBF 3 0 1 2 10-19 -9 1
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp A2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2023-09-01 20:15 136002002 IBS Svedala - FBC Engelholm 5 - 8 Erik Höst, Petter Niklasson Aggarpshallen
2023-09-08 20:00 136002001 Munka-Ljungby IBK - IBK Lund 2 - 3 Björn Grahn, Jürgen Neuenhofen Munkahallen
2023-08-10 19:30 136002003 IBK Landskrona - Munka-Ljungby IBK 2 - 1 Erik Höst, Magnus Svensson Landskrona Idrottshall
2023-08-17 20:00 136002004 FBC Engelholm - IBK Lund 2 - 3 Sigge Svensson Martell, Tony Olsson Kungsgårdshallen
2023-08-25 19:30 136002005 IBS Svedala - IBK Landskrona 4 - 5 Erik Höst, Petter Niklasson Aggarpshallen
2023-09-15 20:00 136002006 FBC Engelholm - Munka-Ljungby IBK 13 - 3 Måns Gilén, Ali Tourabi Kungsgårdshallen
2023-09-15 19:30 136002007 IBK Lund - IBK Landskrona 5 - 4 Mikael Björkqvist, Kevin Prahl Lerbäckshallen A
2023-09-17 16:00 136002008 Munka-Ljungby IBK - IBS Svedala 4 - 4 Ola Nilsson, Jonas Pettersson Munkahallen
2023-09-11 20:15 136002009 IBK Landskrona - FBC Engelholm 6 - 6 Tobias Garhem, Ahmad Homsi Landskrona Idrottshall
2023-09-12 20:00 136002010 IBK Lund - IBS Svedala 3 - 4 Mårten Högblom, Jonas Pettersson Vipeholmshallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. IBK Lund 4 3 0 1 14-12 2 9
2. FBC Engelholm 4 2 1 1 29-17 12 7
3. IBK Landskrona 4 2 1 1 17-16 1 7
4. IBS Svedala 4 1 1 2 17-20 -3 4
5. Munka-Ljungby IBK 4 0 1 3 10-22 -12 1
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp A3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2023-09-08 20:00 136003001 Skurups IBK A - Eslövs IBF 4 - 7 Mikael Björkqvist, Kevin Prahl Skurups Sparbank Arena
2023-09-09 14:30 136003002 FBC Helsingborg - Willands IBK 6 - 3 Björn Grahn, Jürgen Neuenhofen Mariahallen
2023-08-25 19:30 136003003 Willands IBK - Skurups IBK A 2 - 3 Matti Rouhiainen, Shaban Sadiku Nosabyhallen
2023-09-16 13:00 136003004 Eslövs IBF - FBC Helsingborg 7 - 7 Claus Pettersson, Andreas Thorsell Sallerupshallen
2023-08-18 20:00 136003006 Skurups IBK A - FBC Helsingborg 5 - 5 Tony Olsson, Claus Pettersson Skurups Sparbank Arena
2023-09-01 19:30 136003005 Willands IBK - Eslövs IBF 5 - 7 Claus Pettersson, Andreas Thorsell Nosabyhallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Eslövs IBF 3 2 1 0 21-16 5 7
2. FBC Helsingborg 3 1 2 0 18-15 3 5
3. Skurups IBK A 3 1 1 1 12-14 -2 4
4. Willands IBK 3 0 0 3 10-16 -6 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp B1
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2023-09-01 19:30 136004002 Gårdarike IBK - Palmstaden IK B 10 - 6 Mikael Björkqvist, Kevin Prahl Herrestorpshallen
2023-09-16 13:00 136004001 Båstads GIF - Malmö FBC B 4 - 5 Björn Grahn, Jürgen Neuenhofen Strandängsskolan
2023-09-03 13:00 136004003 Palmstaden IK B - Båstads GIF 2 - 3 Mikael Karlsson, Jürgen Neuenhofen Söderslättshallen B
2023-09-25 20:15 136004004 Malmö FBC B - Gårdarike IBK 3 - 4 Mikael Björkqvist, Kevin Prahl Stadions Sporthall
2023-09-10 13:00 136004005 Palmstaden IK B - Malmö FBC B 7 - 3 Matti Rouhiainen, Shaban Sadiku Söderslättshallen B
2023-09-10 16:00 136004006 Båstads GIF - Gårdarike IBK 6 - 6 Tony Olsson, Mikael Karlsson Strandängsskolan
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Gårdarike IBK 3 2 1 0 20-15 5 7
2. Båstads GIF 3 1 1 1 13-13 0 4
3. Palmstaden IK B 3 1 0 2 15-16 -1 3
4. Malmö FBC B 3 1 0 2 11-15 -4 3
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp B2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2023-09-05 20:00 136005001 Hjärnarps IBK - Hofterups IBF 9 - 4 Matti Rouhiainen, Shaban Sadiku Söndrebaljshallen
2023-09-10 13:00 136005002 Skurups IBK B - VV-84 SK Bjuv 1 - 13 Dzenan Masic, Kenan Masic Skurups Sparbank Arena
2023-08-26 13:00 136005003 Västra Ingelstad IS - Hjärnarps IBK 4 - 4 Erik Höst, William Nilsson Västra Ingelstad Sporthall
2023-09-12 20:00 136005004 VV-84 SK Bjuv - Hofterups IBF 8 - 4 Mikael Björkqvist, Kevin Prahl Brogårdaskolan
2023-09-05 20:00 136005005 Skurups IBK B - Västra Ingelstad IS 1 - 11 Erik Hindemith, Petter Niklasson Skurups Sparbank Arena
2023-09-17 13:00 136005006 VV-84 SK Bjuv - Hjärnarps IBK 6 - 9 Henrik Lott, Andreas Ljunggren Brogårdaskolan
2023-09-13 20:00 136005008 Hjärnarps IBK - Skurups IBK B 14 - 1 Tony Olsson, Andreas Ljunggren Söndrebaljshallen
2023-09-15 19:30 136005007 Hofterups IBF - Västra Ingelstad IS 4 - 4 Erik Höst, Petter Niklasson Tolvåkershallen A
2023-09-03 15:00 136005009 Västra Ingelstad IS - VV-84 SK Bjuv 4 - 4 Per-Ivar Kullman, Andreas Ljunggren Västra Ingelstad Sporthall
2023-09-08 19:30 136005010 Hofterups IBF - Skurups IBK B 8 - 3 Mikael Karlsson, Björn Zorec Tolvåkershallen A
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Hjärnarps IBK 4 3 1 0 36-15 21 10
2. VV-84 SK Bjuv 4 2 1 1 31-18 13 7
3. Västra Ingelstad IS 4 1 3 0 23-13 10 6
4. Hofterups IBF 4 1 1 2 20-24 -4 4
5. Skurups IBK B 4 0 0 4 6-46 -40 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp B3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2023-09-13 20:30 136006002 Åstorp/Kvidinge IBS B - Örkelljunga IF 4 - 5 Kevin Karlsson, Jürgen Neuenhofen Arena Åstorp
2023-09-17 12:00 136006004 IK Stanstad - Åstorp/Kvidinge IBS B 13 - 2 Marcus Rundström, William Nilsson Bråhögshallen
2023-09-01 20:00 136006005 Örkelljunga IF - IK Stanstad 5 - 5 Mikael Karlsson, Kjell-Åke Olsson FORUM Örkelljunga
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. IK Stanstad 2 1 1 0 18-7 11 4
2. Örkelljunga IF 2 1 1 0 10-9 1 4
4. Åstorp/ Kvidinge IBS B 2 0 0 2 6-18 -12 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Slutspel
Skånemästerskapen Herrar Slutspel
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2023-10-11 20:00 1/16-final 1 136007001 Gårdarike IBK - VV-84 SK Bjuv 4 - 5 Mikael Björkqvist, Kevin Prahl Herrestorpshallen
2023-10-17 20:00 1/16-final 2 136007002 Örkelljunga IF - Båstads GIF 10 - 3 Jürgen Neuenhofen, Andreas Ljunggren FORUM Örkelljunga
2023-10-31 19:00 1/8-final 6 136007008 Palmstaden IK A - Malmhaug IBF 7 - 8 Ahmad Homsi, Tobias Garhem Söderslättshallen B
2023-11-02 20:00 1/8-final 3 136007005 FBC Engelholm - IBK Genarp 4 - 8 Marcus Rundström, William Nilsson Kungsgårdshallen
2023-11-07 20:00 1/8-final 4 136007006 IK Stanstad - Åstorp/Kvidinge IBS A 8 - 9 Niclas Eriksson, Robin Jönsson Bråhögshallen
2023-11-07 20:00 1/8-final 7 136007009 IBK Lund - Örkelljunga IF 7 - 6 Erik Höst, Petter Niklasson Vipeholmshallen
2023-11-08 19:30 1/8-final 5 136007007 Hjärnarps IBK - Malmö FBC A 4 - 5 Matti Rouhiainen, Shaban Sadiku Söndrebaljshallen
2023-11-08 20:10 1/8-final 8 136007010 FBC Helsingborg - IBK Lund Elit 3 - 11 Ahmad Homsi, Simon Björkman Rydnemalm Västergårdshallen
2023-11-09 20:00 1/8-final 2 136007004 Eslövs IBF - VV-84 SK Bjuv 10 - 6 Mårten Högblom, Jonas Pettersson Sallerupshallen
2023-11-14 20:00 1/8-final 1 136007003 Lönsboda IBK - Höllvikens IBF 4 - 17 Per-Ivar Kullman, Andreas Ljunggren Lönsboda Sporthall
2023-12-12 19:15 Kvartsfinal 3 136007013 Malmhaug IBF - Malmö FBC A 9 - 7 Fredrik Lundborg, Ahmad Homsi Kulladals Sporthall
2023-12-14 20:00 Kvartsfinal 1 136007011 Eslövs IBF - Höllvikens IBF 4 - 12 Fredrik Lundborg, Simon Björkman Rydnemalm Eslövshallen A
2023-12-19 19:30 Kvartsfinal 2 136007012 IBK Genarp - Åstorp/Kvidinge IBS A 4 - 2 Mattias Sjöstedt, Tony Olsson Genarps Idrottshall
2023-12-21 19:15 Kvartsfinal 4 136007014 IBK Lund - IBK Lund Elit 2 - 11 Niclas Eriksson, Robin Jönsson Lerbäckshallen A
2024-02-02 18:30 Semifinal 1 136007015 IBK Genarp - Höllvikens IBF 8 - 7 Ola Nilsson, Kevin Cardell Genarps Idrottshall
2024-02-06 19:20 Semifinal 2 136007016 Malmhaug IBF - IBK Lund Elit 5 - 10 Erik Hindemith, Fredrik Lundborg Kulladals Sporthall

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis