Skånemästerskapen Herrar (2022/23)

Gruppspel
Skånemästerskapen Herrar Grupp 1
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2022-09-08 20:00 136001002 Bjärreds IBK - Örkelljunga IF 12 - 1 Pierre Bergsten, Jürgen Neuenhofen Bjärehovhallen
2022-09-10 14:00 136001001 Skurups IBK A - VV-84 SK Bjuv 6 - 4 Petter Niklasson, Magnus Svensson Skurups Sparbank Arena
2022-09-02 20:00 136001003 Örkelljunga IF - Skurups IBK A 4 - 6 Tony Olsson, Kevin Karlsson FORUM Örkelljunga
2022-09-18 13:30 136001004 VV-84 SK Bjuv - Bjärreds IBK 4 - 6 Tony Olsson, Mikael Karlsson Brogårdaskolan
2022-08-24 20:00 136001005 Örkelljunga IF - VV-84 SK Bjuv 1 - 3 Björn Grahn, Jürgen Neuenhofen FORUM Örkelljunga
2022-09-15 19:30 136001006 Skurups IBK A - Bjärreds IBK 4 - 10 Kevin Prahl, William Nilsson Skurups Sparbank Arena
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Bjärreds IBK 3 3 0 0 28-9 19 9
2. Skurups IBK A 3 2 0 1 16-18 -2 6
3. VV-84 SK Bjuv 3 1 0 2 11-13 -2 3
4. Örkelljunga IF 3 0 0 3 6-21 -15 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2022-08-28 15:00 136002001 Lönsboda IBK - IBS Svedala 2 - 6 Ronja Ottosson, Erik Götborg Lönsboda Sporthall
2022-09-17 17:00 136002002 IBK Lund - FC Cimrishamn - FBC Ystad 7 - 2 Matti Rouhiainen, Erik Höst Lerbäckshallen A
2022-09-04 15:00 136002003 FC Cimrishamn - FBC Ystad - Lönsboda IBK 2 - 7 Magnus Svensson, Claus Pettersson Västervånghallen
2022-09-08 19:30 136002004 IBS Svedala - IBK Lund 5 - 6 Claus Pettersson, Magnus Svensson Aggarpshallen
2022-09-10 13:00 136002005 FC Cimrishamn - FBC Ystad - IBS Svedala 4 - 11 Mikael Björkqvist, Kevin Prahl Jonebergshallen
2022-09-10 16:00 136002006 Lönsboda IBK - IBK Lund 7 - 4 Björn Grahn, Jürgen Neuenhofen Lönsboda Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. IBS Svedala 3 2 0 1 22-12 10 6
2. Lönsboda IBK 3 2 0 1 16-12 4 6
3. IBK Lund 3 2 0 1 17-14 3 6
4. FC Cimrishamn - FBC Ystad 3 0 0 3 8-25 -17 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2022-09-02 20:00 136003001 Frosta IBF - Malmö FBC B 9 - 3 Björn Grahn, Jürgen Neuenhofen Höörs Idrottshall
2022-09-17 12:00 136003002 Burlöv HIBF - Malmhaug IBF A 2 - 7 Erik Höst, Matti Rouhiainen Burlövs Sporthall
2022-09-06 20:00 136003004 Malmö FBC B - Burlöv HIBF 1 - 2 Mikael Björkqvist, Claus Pettersson Stadions Sporthall
2022-09-07 20:00 136003003 Malmhaug IBF A - Frosta IBF 8 - 3 Kevin Karlsson, William Nilsson Kulladals Sporthall
2022-08-28 13:00 136003005 Malmhaug IBF A - Malmö FBC B 12 - 2 Kevin Karlsson, William Nilsson Kulladals Sporthall
2022-09-14 20:00 136003006 Frosta IBF - Burlöv HIBF 5 - 2 Tony Olsson, Mikael Karlsson Höörs Idrottshall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Malmhaug IBF A 3 3 0 0 27-7 20 9
2. Frosta IBF 3 2 0 1 17-13 4 6
3. Burlöv HIBF 3 1 0 2 6-13 -7 3
4. Malmö FBC B 3 0 0 3 6-23 -17 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 4
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2022-08-19 20:00 136004002 FBC Engelholm - Lomma FBC H2 6 - 7 Tony Olsson, Mikael Karlsson Kungsgårdshallen
2022-09-03 14:00 136004004 Röke IBK - FBC Engelholm 3 - 6 Jonas Pettersson, Mårten Högblom Qpoolen
2022-08-31 20:00 136004005 Lomma FBC H2 - Röke IBK 6 - 3 Petter Niklasson, Ahmad Homsi Slättängshallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Lomma FBC H2 2 2 0 0 13-9 4 6
2. FBC Engelholm 2 1 0 1 12-10 2 3
4. Röke IBK 2 0 0 2 6-12 -6 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 5
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2022-08-20 13:00 136005001 IBK Genarp - Skurups IBK B 9 - 1 Kevin Karlsson, Erik Höst Genarps Idrottshall
2022-08-25 20:00 136005002 Malmhaug IBF B - Palmstaden IK 7 - 11 Mikael Björkqvist, Kevin Prahl Kulladals Sporthall
2022-09-10 14:00 136005003 Palmstaden IK - IBK Genarp 6 - 15 Kjell-Åke Olsson, Mikael Karlsson Söderslättshallen B
2022-09-10 17:00 136005004 Skurups IBK B - Malmhaug IBF B 14 - 3 Mikael Björkqvist, Kevin Prahl Skurups Sparbank Arena
2022-08-27 14:00 136005006 IBK Genarp - Malmhaug IBF B WO (5 - 0) Genarps Idrottshall
2022-09-17 15:00 136005005 Palmstaden IK - Skurups IBK B 13 - 3 Claus Pettersson, Magnus Svensson Söderslättshallen B
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. IBK Genarp 3 3 0 0 29-7 22 9
2. Palmstaden IK 3 2 0 1 30-25 5 6
3. Skurups IBK B 3 1 0 2 18-25 -7 3
4. Malmhaug IBF B 3 0 0 3 10-30 -20 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 6
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2022-08-30 19:30 136006001 Eslövs IBF - Munka-Ljungby IBK B 7 - 2 Erik Hindemith, Fredrik Lundborg Sallerupshallen
2022-09-17 11:00 136006002 Munka-Ljungby IBK B - IBK Landskrona 2 - 2 Pierre Bergsten, Jürgen Neuenhofen Munkahallen
2022-08-26 19:30 136006003 IBK Landskrona - Eslövs IBF 5 - 5 Måns Gilén, Ali Tourabi Landskrona Idrottshall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Eslövs IBF 2 1 1 0 12-7 5 4
2. IBK Landskrona 2 0 2 0 7-7 0 2
3. Munka-Ljungby IBK B 2 0 1 1 4-9 -5 1
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Slutspel
Skånemästerskapen Herrar Slutspel
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2022-10-10 20:00 1/8-final 2 136007002 IBS Svedala - FBC Engelholm 13 - 4 Matti Rouhiainen, Erik Höst Aggarpshallen
2022-10-27 19:30 1/8-final 1 136007001 Skurups IBK A - Höllvikens IBF 3 - 12 Måns Gilén, Ali Tourabi Skurups Sparbank Arena
2022-11-04 19:00 1/8-final 3 136007003 IBK Genarp - Eslövs IBF 7 - 6 e.förl. Ali Tourabi, Måns Gilén Genarps Idrottshall
2022-11-08 20:00 1/8-final 5 136007005 Lönsboda IBK - IBK Lund Elit 5 - 12 Mårten Högblom, Jonas Pettersson Lönsboda Sporthall
2022-11-14 20:00 1/8-final 4 136007004 Frosta IBF - Munka-Ljungby IBK A 7 - 18 Ola Nilsson, Mårten Högblom Höörs Idrottshall
2022-11-15 19:30 1/8-final 8 136007008 IBK Landskrona - Malmö FBC A 6 - 9 Tobias Garhem, Ahmad Homsi Landskrona Idrottshall
2022-11-15 20:00 1/8-final 6 136007006 Bjärreds IBK - Lomma FBC H2 8 - 10 Mikael Björkqvist, Kevin Prahl Bjärehovhallen
2022-11-15 20:00 1/8-final 7 136007007 Malmhaug IBF A - Palmstaden IK 5 - 9 Tony Olsson, Erik Götborg Kulladals Sporthall
2022-12-05 19:30 Kvartsfinal 1 136007009 IBS Svedala - Höllvikens IBF Jonas Pettersson, Mårten Högblom Aggarpshallen
2022-12-07 20:15 Kvartsfinal 3 136007011 Lomma FBC H2 - IBK Lund Elit Tony Olsson, Petter Niklasson Slättängshallen
2022-12-18 00:00 Kvartsfinal 4 136007012 Palmstaden IK - Malmö FBC A
2022-12-20 19:30 Kvartsfinal 2 136007010 IBK Genarp - Munka-Ljungby IBK A Måns Gilén, Ali Tourabi Genarps Idrottshall

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis