SmålandsCupen Herrar (2023/24)

Gruppspel
SmålandsCupen H Omg1,Gr1
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2023-09-08 19:00 145001001 IF Ariel - Westerviks IBK 11 - 2 Senad Hamula, Linus Sandberg Kristdala Sporthall
2023-09-15 19:30 145001003 Westerviks IBK - Vimmerby IBK 4 - 8 Johan Magnusson, Hannes Berggren Bökensved Sporthall
2023-09-22 19:00 145001005 IF Ariel - Vimmerby IBK 12 - 10 Jonas Hellberg, Anders Stenberg Kristdala Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. IF Ariel 2 2 0 0 23-12 11 6
2. Vimmerby IBK 2 1 0 1 18-16 2 3
3. Westerviks IBK 2 0 0 2 6-19 -13 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
SmålandsCupen H Omg1,Gr10
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2023-09-07 19:30 145010002 Gränna AIS (H1) - Gnosjö IBK 6 - 2 Gustav Perman, Gustav Jarnegren Ribbahallen A-hall
2023-09-08 19:30 145010001 Husqvarna IK - Aneby SK 9 - 8 Theo Dahlslätt, Robert Dahlslätt Huskvarna Sporthall A
2023-09-17 14:00 145010003 Aneby SK - Gränna AIS (H1) 4 - 19 Adam Nikolausson, Andreas Rundqvist FB-hallen
2023-09-17 14:00 145010004 Gnosjö IBK - Husqvarna IK 2 - 2 Kevin Andersson, Kristian Constantinescu Töllstorpshallen
2023-09-20 20:00 145010005 Husqvarna IK - Gränna AIS (H1) 1 - 5 Thomas Bergström, Jonas Einarsson Huskvarna Sporthall A
2023-09-22 19:30 145010006 Aneby SK - Gnosjö IBK 6 - 9 Kim Bjurek, Lars Öst FB-hallen
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Gränna AIS (H1) 3 3 0 0 30-7 23 9
2. Gnosjö IBK 3 1 1 1 13-14 -1 4
3. Husqvarna IK 3 1 1 1 12-15 -3 4
4. Aneby SK 3 0 0 3 18-37 -19 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
SmålandsCupen H Omg1,Gr11
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2023-09-08 19:30 145011001 FBC Torpaplan - Malmbäcks IF 13 - 2 Magnus Widlund, Johan Ferm Barnarps Sporthall
2023-09-10 17:00 145011002 Hovslätts IK - IBF Tranås 16 - 3 Fredrik Billemark, Viktor Bringstam Jönköpings Idrottshus Nya A-hallen
2023-09-13 19:30 145011003 Malmbäcks IF - Hovslätts IK 1 - 11 Gustav Perman, Anders Perman Malmbäcks Sporthall
2023-09-13 19:30 145011004 Månsarps IBK - FBC Torpaplan 4 - 5 Nicklas Bard, Gustav Jarnegren Hisingstorp Sporthall
2023-09-16 15:00 145011006 Månsarps IBK - Malmbäcks IF 6 - 4 Daniel Pettersson, Gustav Jarnegren Hisingstorp Sporthall
2023-09-17 15:00 145011005 IBF Tranås - FBC Torpaplan 4 - 13 Daniel Pettersson, Kim Bjurek Tranås Idrottshall
2023-09-20 19:30 145011008 IBF Tranås - Månsarps IBK 4 - 7 Adam Rydholm, Emil Lindén Tranås Idrottshall
2023-09-22 19:30 145011007 FBC Torpaplan - Hovslätts IK 5 - 8 Jonas Kvant, Peter Nykvist Barnarps Sporthall
2023-09-22 19:30 145011009 Malmbäcks IF - IBF Tranås 11 - 5 Nicklas Bard, Jonny Nilsson Malmbäcks Sporthall
2023-09-24 17:00 145011010 Hovslätts IK - Månsarps IBK 9 - 5 Anders A Nilsson, Andreas Rundqvist Jönköpings Idrottshus Nya A-hallen
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Hovslätts IK 4 4 0 0 44-14 30 12
2. FBC Torpaplan 4 3 0 1 36-18 18 9
3. Månsarps IBK 4 2 0 2 22-22 0 6
4. Malmbäcks IF 4 1 0 3 18-35 -17 3
5. IBF Tranås 4 0 0 4 16-47 -31 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
SmålandsCupen H Omg1,Gr2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2023-09-06 19:30 145002001 Stenåsa-Sandby-Gårdby IF - Slätafly/SK IBK 6 - 7 Jonas Hellberg, Anders Stenberg Torslundahallen
2023-09-06 19:30 145002002 FBC Karlskrona (H1) - FBC Kalmarsund Ungdom (HA) 3 - 6 Senad Hamula, Linus Sandberg Vedeby Sporthall A
2023-09-14 19:30 145002004 FBC Kalmarsund Ungdom (HA) - Stenåsa-Sandby-Gårdby IF 16 - 4 Hannes Berggren, Linus Häggblom Ölands Bank Center A
2023-09-15 19:30 145002003 Slätafly/SK IBK - FBC Karlskrona (H1) 8 - 8 Per Bratt, Henrik Gilliusson Torsås Sporthall
2023-09-20 20:00 145002005 Stenåsa-Sandby-Gårdby IF - FBC Karlskrona (H1) 5 - 4 Johan Magnusson, Rolf Vatvedt Torslundahallen
2023-09-24 17:00 145002006 Slätafly/SK IBK - FBC Kalmarsund Ungdom (HA) 3 - 7 Henrik Gilliusson, Marcus Ingolf Torsås Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. FBC Kalmarsund Ungdom (HA) 3 3 0 0 29-10 19 9
2. Slätafly/ SK IBK 3 1 1 1 18-21 -3 4
3. Stenåsa-Sandby-Gårdby IF 3 1 0 2 15-27 -12 3
4. FBC Karlskrona (H1) 3 0 1 2 15-19 -4 1
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
SmålandsCupen H Omg1,Gr3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2023-09-08 19:00 145003002 Fliseryds IF - CL98IC (H1) 0 - 8 Isak Mörnstål, Pontus Knutsson Fliseryds Sporthall
2023-09-10 13:00 145003001 Nybro IBK - FBC Rinkabyholm 6 - 3 Andreas Karlsson, Per Elofsson OG-Hallen
2023-09-15 19:30 145003004 CL98IC (H1) - Nybro IBK 8 - 4 Bengt Andersson, Oscar Johansson SBB Arena
2023-09-17 19:00 145003003 FBC Rinkabyholm - Fliseryds IF 0 - 22 Christopher Skäär, Ulf Åberg Rinkabyholms Sporthall
2023-09-22 19:30 145003005 Nybro IBK - Fliseryds IF 1 - 4 Christopher Skäär, Oskar Kedmalm OG-Hallen
2023-09-24 19:00 145003006 FBC Rinkabyholm - CL98IC (H1) 4 - 5 Michael Claesson, Viktor De Gregori Johnson Rinkabyholms Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. CL98IC (H1) 3 3 0 0 21-8 13 9
2. Fliseryds IF 3 2 0 1 26-9 17 6
3. Nybro IBK 3 1 0 2 11-15 -4 3
4. FBC Rinkabyholm 3 0 0 3 7-33 -26 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
SmålandsCupen H Omg1,Gr4
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2023-09-06 19:00 145004002 Hovmantorps GOIF - Öjaby Sport IBK 9 - 6 Kevin Andersson, Kristian Constantinescu Allhallen, Hovmantorp
2023-09-15 19:30 145004004 Öjaby Sport IBK - Ingelstad IBK 5 - 8 Filip Karlsson, Johan Oxenmyr Pär Lagerkvistskolan
2023-09-22 20:00 145004005 Ingelstad IBK - Hovmantorps GOIF 8 - 8 Kristian Constantinescu, Kevin Andersson Ingelstads Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Hovmantorps GOIF 2 1 1 0 17-14 3 4
2. Ingelstad IBK 2 1 1 0 16-13 3 4
3. Öjaby Sport IBK 2 0 0 2 11-17 -6 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
SmålandsCupen H Omg1,Gr5
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2023-09-08 19:25 145005001 Väckelsångs IK - Gransholms IF (H1) 2 - 3 Marcus Ingolf, Henrik Gilliusson Väckelsångs Idrottshall
2023-09-08 19:30 145005002 Älmhults IBK - Växjö IBK Utveckling 3 - 11 Christer Jonsson, Nicklas Hult Haganäshallen
2023-09-15 19:00 145005004 Växjö IBK Utveckling - Väckelsångs IK 1 - 3 Andreas Karlsson, Jan Blohm Fortnox Arena B-hall
2023-09-15 19:30 145005003 Gransholms IF (H1) - Älmhults IBK 11 - 1 Nicklas Hult, Christer Jonsson Gemla Sporthall
2023-09-19 19:30 145005006 Gransholms IF (H1) - Växjö IBK Utveckling 4 - 2 Christer Jonsson, Nicklas Hult Gemla Sporthall
2023-09-22 19:25 145005005 Väckelsångs IK - Älmhults IBK 11 - 1 Michell Rohde, Roger Gardell Väckelsångs Idrottshall
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Gransholms IF (H1) 3 3 0 0 18-5 13 9
2. Väckelsångs IK 3 2 0 1 16-5 11 6
3. Växjö IBK Utveckling 3 1 0 2 14-10 4 3
4. Älmhults IBK 3 0 0 3 5-33 -28 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
SmålandsCupen H Omg1,Gr6
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2023-09-08 19:00 145006002 Gantesbo IBK - Olofströms IBK (H1) 1 - 11 Andreas Nilsson, Robert Risberg Emmaboda Sporthall
2023-09-09 13:00 145006001 Hovshaga AIF (H1) - Alvesta IBK 10 - 1 Jonas Hellberg, Anders Stenberg Hovshaga Sporthall
2023-09-12 19:00 145006003 Alvesta IBK - Gantesbo IBK 6 - 3 Kevin Andersson, Kristian Constantinescu Alvesta Sporthall
2023-09-15 19:45 145006004 Olofströms IBK (H1) - Hovshaga AIF (H1) 3 - 3 Mikael Lundin, Robin Brunell Olofströms Sporthall
2023-09-19 19:00 145006005 Hovshaga AIF (H1) - Gantesbo IBK 26 - 1 Filip Karlsson, Johan Oxenmyr Hovshaga Sporthall
2023-09-24 16:00 145006006 Alvesta IBK - Olofströms IBK (H1) 2 - 12 Senad Hamula, Linus Sandberg Alvesta Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Hovshaga AIF (H1) 3 2 1 0 39-5 34 7
2. Olofströms IBK (H1) 3 2 1 0 26-6 20 7
3. Alvesta IBK 3 1 0 2 9-25 -16 3
4. Gantesbo IBK 3 0 0 3 5-43 -38 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
SmålandsCupen H Omg1,Gr7
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2023-09-08 19:30 145007002 FBC Ljungby - Moheda IBK 2 - 8 Hani Mousaviyan-Utter, Suvad Kaltak Sunnerbohallen
2023-09-13 19:30 145007001 Värnamo IK - Ljungby IB 5 - 6 Kevin Andersson, Kristian Constantinescu Värnamo Sporthall
2023-09-15 19:30 145007003 Ljungby IB - FBC Ljungby 2 - 6 Magnus Widlund, Johan Ferm Innebandyhallen
2023-09-15 19:30 145007004 Moheda IBK - Värnamo IK 6 - 4 Hani Mousaviyan-Utter, Mirza Karisik ATA-hallen - Moheda
2023-09-22 19:30 145007006 Ljungby IB - Moheda IBK 5 - 7 Andreas Karlsson, Jan Blohm Innebandyhallen
2023-09-24 15:00 145007005 Värnamo IK - FBC Ljungby 3 - 5 Mattias Tokic, Suvad Kaltak Värnamo Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Moheda IBK 3 3 0 0 21-11 10 9
2. FBC Ljungby 3 2 0 1 13-13 0 6
3. Ljungby IB 3 1 0 2 13-18 -5 3
4. Värnamo IK 3 0 0 3 12-17 -5 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
SmålandsCupen H Omg1,Gr8
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2023-09-05 19:30 145008001 Bankeryds Skid o MK - Vetlanda IBF (H1) 4 - 10 Adam Rydholm, Isak Mörnstål Torpshallen
2023-09-10 15:30 145008002 Sävsjö IBK - Hestra Skid O SK 13 - 2 Rolf Vatvedt, Leffe Henryson Sävsjö Sporthall
2023-09-15 19:30 145008003 Vetlanda IBF (H1) - Sävsjö IBK 9 - 3 Linus Sandberg, Senad Hamula Hasses Sportcenter OBOS, Vetlanda
2023-09-15 19:30 145008004 Hestra Skid O SK - Bankeryds Skid o MK 6 - 3 Daniel Pettersson, Gustav Perman Hestra Sporthall
2023-09-19 19:30 145008006 Vetlanda IBF (H1) - Hestra Skid O SK 9 - 4 Senad Hamula, Linus Sandberg Hasses Sportcenter OBOS, Vetlanda
2023-09-24 12:00 145008005 Bankeryds Skid o MK - Sävsjö IBK 2 - 15 Gustav Perman, Anders Perman Torpshallen
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Vetlanda IBF (H1) 3 3 0 0 28-11 17 9
2. Sävsjö IBK 3 2 0 1 31-13 18 6
3. Hestra Skid O SK 3 1 0 2 12-25 -13 3
4. Bankeryds Skid o MK 3 0 0 3 9-31 -22 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
SmålandsCupen H Omg1,Gr9
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2023-09-13 19:45 145009002 Tenhults IF - Jönköping IK Utveckling 6 - 4 Adam Rydholm, Emil Lindén Tenhults Sporthall
2023-09-17 13:00 145009004 Jönköping IK Utveckling - Nässjö IBF 9 - 4 Andreas Karlsson, Jan Blohm Jönköpings Idrottshus Nya A-hallen
2023-09-24 14:00 145009005 Nässjö IBF - Tenhults IF 4 - 4 Isak Mörnstål, Pontus Knutsson Nässjö Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Tenhults IF 2 1 1 0 10-8 2 4
2. Jönköping IK Utveckling 2 1 0 1 13-10 3 3
3. Nässjö IBF 2 0 1 1 8-13 -5 1
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
SmålandsCupen Herr Slutspel
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2023-10-20 19:25 145033003 Väckelsångs IK - Hovslätts IK 6 - 7 e.förl. Henrik Carlsson, Joacim Olofsson Väckelsångs Idrottshall
2023-10-20 19:30 145033002 Moheda IBK - Tenhults IF 5 - 4 Per Bratt, Henrik Gilliusson ATA-hallen - Moheda
2023-10-20 19:30 145033006 Hovmantorps GOIF - CL98IC 6 - 5 Kristian Constantinescu, Kevin Andersson Allhallen, Hovmantorp
2023-10-20 20:00 145033004 IF Ariel - Gransholms IF 8 - 5 Anders A Nilsson, Adam Nikolausson Kristdala Sporthall
2023-10-21 11:45 145033001 FBC Torpaplan - Gränna AIS 10 - 6 Jonas Einarsson, Thomas Bergström Hisingstorp Sporthall
2023-10-24 19:30 145033005 Hovshaga AIF - FBC Kalmarsund Ungdom WO (5 - 0) Alexander Lagerström, Linus Sandberg Hovshaga Sporthall
2023-10-24 19:30 145033007 Vetlanda IBF - Olofströms IBK 7 - 8 Viktor Bringstam, Isak Mörnstål Hasses Sportcenter OBOS, Vetlanda
2023-10-24 19:30 145033008 Fliseryds IF - Sävsjö IBK 7 - 4 Jonas Hellberg, Anders Stenberg Fliseryds Sporthall
2023-11-23 20:00 145033011 Fliseryds IF - Olofströms IBK 3 - 7 Senad Hamula, Linus Sandberg Fliseryds Sporthall
2023-11-25 17:30 145033009 FBC Torpaplan - Moheda IBK 0 - 5 Jönköpings Idrottshus Nya A-hallen
2023-12-04 19:30 145033012 Hovmantorps GOIF - Hovshaga AIF 7 - 10 Fredrik Billemark, Viktor Bringstam Allhallen, Hovmantorp
2023-12-08 20:00 145033010 IF Ariel - Hovslätts IK 7 - 9 Viktor Bringstam, Fredrik Billemark Kristdala Sporthall
2024-01-08 19:30 145033014 Olofströms IBK - Hovshaga AIF 6 - 7 Kristian Constantinescu, Kevin Andersson Olofströms Sporthall
2024-01-15 19:30 145033013 Moheda IBK - Hovslätts IK 7 - 11 Thomas Bergström, Jonas Einarsson ATA-hallen - Moheda
2024-03-04 20:00 145033015 Hovshaga AIF - Hovslätts IK 13 - 7 Isak Mörnstål, Oskar Lööke Hovshaga Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Hovshaga AIF 4 4 0 (0) 0 35-20 15 12
2. Olofströms IBK 3 2 0 (0) 1 21-17 4 6
3. Moheda IBK 3 2 0 (0) 1 17-15 2 6
4. Hovslätts IK 4 2 1 (1) 1 34-33 1 6
5. IF Ariel 2 1 0 (0) 1 15-14 1 3
6. FBC Torpaplan 2 1 0 (0) 1 10-11 -1 3
6. Fliseryds IF 2 1 0 (0) 1 10-11 -1 3
8. Hovmantorps GOIF 2 1 0 (0) 1 13-15 -2 3
9. Vetlanda IBF 1 0 0 (0) 1 7-8 -1 0
10. Väckelsångs IK 1 0 1 (0) 0 6-7 -1 0
11. CL98IC 1 0 0 (0) 1 5-6 -1 0
12. Tenhults IF 1 0 0 (0) 1 4-5 -1 0
13. Gransholms IF 1 0 0 (0) 1 5-8 -3 0
14. Sävsjö IBK 1 0 0 (0) 1 4-7 -3 0
15. Gränna AIS 1 0 0 (0) 1 6-10 -4 0
16. FBC Kalmarsund Ungdom 1 0 0 (0) 1 0-5 -5 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis