SSL-utmärkelser

Utmärkelserna Årets målvakt, Årets back, Årets center, Årets forward, Årets rookie och Årets tränare delas årligen ut av Innebandymagazinet i samverkan med Föreningen Svenska Superligan och utses i samarbete med huvudtränarna i SSL.



Moa Svanström, Cajsa Elm och Veera Kauppi är tre av många dampristagare genom åren. Foto: Per Wiklund

Damer

Årets målvakt

2020/21: Matilda Östlund Visén, IK Sirius FBC

2019/20: Lara Heini, Pixbo Wallenstam IBK

2018/19: Amanda Hill, KAIS Mora IF

2017/18: Matilda Wirthig, IBK Dalen

2016/17: Sara Hjorting, Pixbo Wallenstam IBK

2015/16: Sara Hjorting, Pixbo Wallenstam IBK

2014/15: Laura Loisa, Rönnby IBK

2013/14: Jonna Mäkelä, KAIS Mora IF

2012/13: Mirja Viklund, Rönnby IBK

2011/12: Sara Hjorting, Pixbo Wallenstam IBK

2010/11: Hanna Pettersson, Rönnby IBK

2009/10: Hanna Pettersson, Rönnby IBK

2008/09: Hanna Pettersson, Rönnby IBK

2007/08: Sandra Fredriksson, KAIS Mora

2006/07: Mirja Wiklund, IBK Dalen

2005/06: Helena Andersson, Pixbo Wallenstam IBK

2004/05: Therese Johansson, IKSU

2003/04: Sofia Pettersson, Södertälje IBK

2002/03: Sofia Pettersson, Södertälje IBK

2001/02: Annika Sundberg, Örnsköldsviks SK


Årets back 

2020/21: Ida Sundberg, Pixbo Wallenstam IBK

2019/20: Stephanie Boberg, Endre IF

2018/19: Cornelia Fjellstedt, IKSU

2017/18: Moa Tschöp, Täby FC IBK

2016/17: Moa Tschöp, Täby FC IBK

2015/16: Cornelia Fjellstedt, IKSU

2014/15: Emelie Wibron, IKSU

2013/14: Moa Tschöp, Djurgårdens IF

2012/13: Silvana Nötzli, KAIS Mora IF

2011/12: Emelie Wibron, IKSU

2010/11: Sanna Scheer, Rönnby IBK

2009/10: Lisah Samuelsson, Balrog IK

2008/09: Emma Lundmark, IBF Falun

2007/08: Frida Stenvall, IKSU

2006/07: Lisah Samuelsson, Balrog IK

2005/06: Ina Rhöös, IKSU

2004/05: Jeanette Giörtz, Balrog Botkyrka

2003/04: Anna Wretman, Örnsköldsviks SK

2002/03: Jenny Magnusson, IBF Falun

2001/02: Jenny Magnusson, IBF Falun


Årets center   

2020/21: Veera Kauppi, Team Thorengruppen

2019/20: Anna Wijk, KAIS Mora

2018/19: Anna Wijk, KAIS Mora

2017/18: Anna Wijk, KAIS Mora

2016/17: Anna Wijk, KAIS Mora

2015/16: Anna Wijk, KAIS Mora

2014/15: Anna Wijk, KAIS Mora

2013/14: Anna Wijk, KAIS Mora

2012/13: Johanna Holmbom, IBF Falun

2011/12: Anna Wijk, KAIS Mora

2010/11: Karolina Widar, Rönnby IBK

2009/10: Anna Wijk, IKSU

2008/09: Karolina Widar, Rönnby IBK

2007/08: Hermine Dahlerus, Balrog IK

2006/07: Hermine Dahlerus, Balrog IK

2005/06: Karolina Widar, Rönnby IBK

2004/05: Karolina Widar, Rönnby IBK

2003/04: Camilla Granelid, IBF Falun

2002/03: Hermine Dahlerus, Balrog IK

2001/02: Karolina Widar, Rönnby IBK


Årets forward  

2020/21: Moa Gustafsson, KAIS Mora

2019/20: Ellen Rasmussen, Malmö FBC

2018/19: Veera Kauppi, IKSU

2017/18: Amanda Delgado Johansson, IKSU

2016/17: Jennifer Stålhult, Täby FC IBK

2015/16: Emelie Wibron, IKSU

2014/15: Madelene Backlund, Rönnby IBK

2013/14: Anna Jakobsson, Endre IF

2012/13: Emelie Lindström, Djurgårdens IF

2011/12: Therese Karlsson, KAIS Mora

2010/11: Therese Karlsson, KAIS Mora

2009/10: Emelie Lindström, Balrog IK

2008/09: Emelie Lindström, Balrog IK

2007/08: Sara Anteryd, Endre IF

2006/07: Sara Kristoffersson, IBF Falun

2005/06: Anna Jakobsson, Endre IF

2004/05: Johanna Ekeroth, IBK Lockerud

2003/04: Johanna Ekeroth, IBK Lockerud

2002/03: Minna Heponiemi, Södertälje IBK

2001/02: Birgitte Lersbryggen, Balrog IK


Årets rookie   

2020/21: Vilma De Gysser, Täby FC

2019/20: Maja Ekström, Malmö FBC

2018/19: Veera Kauppi, IKSU

2017/18: Cajsa Elm, Jönköpings IK

2016/17: Moa Svanström, Endre IF

2015/16: Ellen Rasmussen, Malmö FBC

2014/15: Jennifer Stålhult, Täby IBK

2013/14: Johanna Hultgren, KAIS Mora IF

2012/13: Cornelia Fjellstedt, IKSU

2011/12: Sanna Roisko, Endre IF

2010/11: Emelie Björklund, IBF Falun

2009/10: Emelie Wibron, IKSU

2008/09: Anna Wijk, IKSU

2007/08: Malin Eriksson, IKSU

2006/07: Isabelle Krantz, IBK Dalen

2005/06: Josefina Eiremo, IKSU

2004/05: Anna Jakobsson, Endre IF

2003/04: Frida Eriksson, Högdalen AIS

2002/03: Sara Stålberg, Rönnby IBK

2001/02: Tanja Esko, Halmstad IBK


Årets tränare 

2020/21: Marko Palosaari, IK Sirius FBC

2019/20: Mikael Jeppsson, Malmö FBC

2018/19: Johan Ivarsson, Jönköping IK

2017/18: Mikael Nilsson, Warberg IC

2016/17: Andreas Harnesk, IKSU

2015/16: Andreas Harnesk, IKSU

2014/15: Jonas Eliasson, Pixbo Wallenstam IBK

2013/14: Tom Iversjö, Endre IF

2012/13: Urban Karlsson, IBK Dalen

2011/12: Roger Jonsson, KAIS Mora

2010/11: Joacim Bernvid, Pixbo Wallenstam IBK

2009/10: Andreas Wahman, Endre IF

2008/09: Andreas Lundmark, IBF Falun

2007/08: Curt Söderström, IKSU

2006/07: Örjan Lindberg, Rönnby IBK


Andreas Stefansson, Malte Lundmark och Viktor Kastengren är tre av många herrpristagare genom åren. Foto: Per Wiklund

Herrar

Årets målvakt  

2020/21: Jonathan Edling, FC Helsingborg

2019/20: Jonathan Edling, FC Helsingborg

2018/19: Måns Parsjö-Tegnér, IBK Dalen

2017/18: Johan Rehn, IBF Falun

2016/17: Eero Kosonen, Växjö IBK

2015/16: Måns Parsjö-Tegnér, IBK Dalen

2014/15: Jonathan Paulsson, FC Helsingborg

2013/14: Petter Nilsson, IK Sirius

2012/13: Patrik Åhman, AIK

2011/12: Benjamin Löfdahl, Tyresö Trollbäcken IBK

2010/11: Peter Sjögren, Warberg IC

2009/10: Viktor Klinsten, Storvreta IBK

2008/09: Daniel Ramsin, Caperio Täby FC

2007/08: Peter Sjögren, Warberg IC

2006/07: Daniel Ramsin, Caperio Täby FC

2005/06: Gunnar Domeij, Jönköpings IK

2004/05: Gunnar Domeij, Jönköpings IK

2003/04: Niclas Olofsson, Järfälla IBK

2002/03: Niclas Olofsson, Järfälla IBK

2001/02: Andreas Olsson, AIK

2000/01: Mårten Blixt, Haninge IBK

1999/00: Mårten Blixt, Haninge IBK

1998/99: Stefan Mattsson, Västerås IB

1997/98: Stefan Mattsson, Sjöstad IF


Årets back  

2020/21: Emil Johansson, IBF Falun

2019/20: Emil Johansson, IBF Falun

2018/19: Emil Johansson, IBF Falun

2017/18: Tobias Gustafsson, Storvreta IBK

2016/17: Emil Johansson, IBF Falun

2015/16: Emil Johansson, IBF Falun

2014/15: Martin Östholm, Pixbo Wallenstam IBK

2013/14: Mattias Samuelsson, Storvreta IBK

2012/13: Martin Östholm, Pixbo Wallenstam IBK

2011/12: Mattias Samuelsson, Storvreta IBK

2010/11: Rasmus Sundstedt, Caperiotäby FC

2009/10: Kimmo Eskelinen, Warberg IC

2008/09: Mattias Samuelsson, Storvreta IBK

2007/08: Kimmo Eskelinen, Warberg IC

2006/07: Mathias Larsson, Warberg IC

2005/06: Henrik Quist, Pixbo Wallenstam IBK

2004/05: Oskar Fagerlund, Balrog IB

2003/04: Peter Fischerström, Haninge IBK

2002/03: Henrik Lorendahl, AIK

2001/02: Gustaf Forsberg, IBK Dalen

2000/01: Johan Davidsson, Haninge IBK

1999/00: Johan Davidsson, Haninge IBK

1998/99: Jimmy Gunnstedt, Västerås IB

1997/98: Mats Ågren, Fornudden IB


Årets center

2020/21: Martin Östholm, Pixbo Wallenstam IBK

2019/20: Martin Östholm, Pixbo Wallenstam IBK

2018/19: Tim Braillard, Mullsjö AIS

2017/18: Matej Jendrisak, Linköping IBK

2016/17: Matej Jendrisak, Linköping IBK

2015/16: Linus Nordgren, FC Helsingborg

2014/15: Jonas Adriansson, IBF Falun

2013/14: Ketil Kronberg, IBK Dalen

2012/13: Johan Samuelsson, Granlo BK

2011/12: Mika Kohonen, Storvreta IBK

2010/11: Mika Kohonen, Storvreta IBK

2009/10: Mika Kohonen, Storvreta IBK

2008/09: Mika Kohonen, Storvreta IBK

2007/08: Mika Kohonen, Storvreta IBK

2006/07: Anders Hellgård, Pixbo Wallenstam IBK

2005/06: Anders Hellgård, Pixbo Wallenstam IBK

2004/05: Daniel Calebsson, Jönköpings IK

2003/04: Mika Kohonen, Balrog IK

2002/03: Anders Hellgård, Pixbo Wallenstam IBK

2001/02: Johannes Gustafsson, Haninge IBK

2000/01: Mika Kohonen, Balrog IK

1999/00: Anders Hellgård, Pixbo Wallenstam IBK

1998/99: Johannes Gustafsson, Haninge IBK

1997/98: Johannes Gustafsson, Haninge IBK


Årets forward

2020/21: Kim Nilsson, FBC Kalmarsund

2019/20: Alexander Galante Carlström, IBF Falun

2018/19: Johannes Wilhelmsson, Höllvikens IBF

2017/18: Albin Sjögren, Storvreta IBK

2016/17: Alexander Galante Carlström, IBF Falun

2015/16: Alexander Galante Carlström, IBF Falun

2014/15: Billy Nilsson, IK Sirius

2013/14: Kim Nilsson, AIK

2012/13: Alexander Galante Carlström, IBF Falun

2011/12: Rasmus Enström, IBF Falun

2010/11: Kim Nilsson, AIK

2009/10: Rickie Hyvärinen, Caperiotäby FC

2008/09: Magnus Svensson, Warberg IC

2007/08: Magnus Svensson, Warberg IC

2006/07: Martin Dahlgren, Pixbo Wallenstam IBK

2005/06: Andreas Carlbom, IBK Dalen

2004/05: Magnus Svensson, Warberg IC

2003/04: Johan Anderson, Jönköpings IK

2002/03: Niklas Jihde, Pixbo Wallenstam IBK

2001/02: Niklas Jihde, Pixbo Wallenstam IBK

2000/01: Martin Olofsson, Örnsköldsviks SK

1999/00: Martin Olofsson, Örnsköldsviks SK

1998/99: Martin Olofsson, Örnsköldsviks SK

1997/98: Niklas Jihde, Pixbo Wallenstam IBK


Årets rookie  

2020/21: Tim Andersson Carlsson, Fagerhult Habo

2019/20: Jan Zaugg, Mullsjö AIS

2018/19: Viktor Kastengren, Växjö IBK

2017/18: Malte Lundmark, IBF Falun

2016/17: Andreas Stefansson, AIK

2015/16: Eero Kosonen, Växjö IBK

2014/15: Matej Jendrisak, Linköping IBK

2013/14: Filip Kjellsson, Växjö IBK

2012/13: Patrik Svensson, Granlo BK

2011/12: Alexander Rudd, IBF Falun

2010/11: Martin Karlsson, Linköping IBK

2009/10: Johan Eriksson, IK Sirius

2008/09: Rasmus Sundstedt, Caperiotäby FC

2007/08: Kim Nilsson, Färjestadens IBK

2006/07: Daniel Ramsin, Caperiotäby FC

2005/06: Mattias Samuelsson, Storvreta IBK

2004/05: Magnus Andeberg, FC Helsingborg

2003/04: Mikael Karlsson, Södertälje IBK

2002/03: Fredrik Nyth, IBF Älvstranden

2001/02: Andreas Carlbom, Örnsköldsviks SK

2000/01: Mika Kohonen, Balrog IK

1999/00: Johan Anderson, Jönköpings IK

1998/99: Mathias Bergsdorf, IBK Dalen

1997/98: Anders Hellgård, Pixbo Wallenstam IBK


Årets tränare  

2019/20: Thomas Brottman, IBF Falun

2018/19: David Ahlmark, IK Sirius IBK

2017/18: Niklas Pålsson, Jönköpings IK

2016/17: Thomas Brottman, IBF Falun

2015/16: Niklas Nordén, Växjö IBK

2014/15: Johan Astbrant, Linköping IBK

2013/14: Mikael Hill, Mullsjö AIS

2012/13: Magnus Näsman, Granlo BK

2011/12: Krunoslav Zovko, Tyresö Trollbäcken IBK

2010/11: Stefan Hedlund, Linköping IBK

2009/10: Lars Jedheim, IK Sirius

2008/09: Stefan Forsman, Storvreta IBK

2007/08: Isac Carlsson, Warberg IC

2006/07: Magnus Jäderlund, Caperio/Täby FC

2005/06: Magnus Jäderlund, Caperio Råsunda

2004/05: Vidar Jonsson, FC Helsingborg

2003/04: Mika Packalén, Balrog IK

2002/03: Stefan Pettersson, Warberg IC-85

2001/02: Mika Packalén, Balrog IK

2000/01: Magnus Svensson, Fornudden IB

1999/00: Göran Strömstedt, Järfälla IBK

1998/99: Urban Karlsson, IBK Dalen

×

Välkommen till vårt lag!

Som plus-medlem har du nu tillgång till ALLT material på Innebandymagazinet.se

Tack, ditt köp är nu genomfört. Du har nu tillgång till ALLT material på Hockeysverige, FotbollDirekt, Innebandymagazinet och Svenska Fans (bannerfritt). Vänligen gå in på mina sidor för att se hur lång tid du har innestående på din prenumeration.

×

Grattis, du har nu blivit medlem!

Framöver kommer du få nyhetsbrev från Hockeysverige, glöm inte att du även kan bli plusmedlem för att få tillgång till ALLT material på sajten