Herrar Division 3 (2014/15)

Gruppspel
Herrar Division 3 Norra
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2014-10-13 21:10 191132002 BK Solbacken - Skellefteå IBS 5 - 2 Jörgen Lundberg, Lasse Ekesryd Anderstorpshallen
2014-10-14 21:10 191132001 Alhem FF - IK Rutin 9 - 3 David Morén, Peder Sundbom Lejonströmshallen
2014-10-16 21:10 191132003 Citykamraterna BK - IBF Skellefteå 4 - 4 e.förl. Jens Marklund, Patrik Häggström Lejonströmshallen
2014-10-25 11:00 191132004 IK Rutin - Guldstaden IBK 5 - 3 Patrik Häggström, Jens Marklund Anderstorpshallen
2014-10-25 13:00 191132005 Skellefteå IBS - Citykamraterna BK 3 - 8 Jens Marklund, Johan Rönnberg Anderstorpshallen
2014-10-25 13:00 191132006 IBF Skellefteå - Alhem FF 5 - 6 Jörgen Lundberg, Anton Nystedt Lejonströmshallen
2014-10-29 21:10 191132007 Guldstaden IBK - Citykamraterna BK 7 - 3 Jörgen Lundberg, Lasse Ekesryd Lejonströmshallen
2014-11-01 11:00 191132008 Alhem FF - BK Solbacken 11 - 2 Patrik Häggström, Jens Marklund Lejonströmshallen
2014-11-02 13:00 191132009 IBF Skellefteå - Skellefteå IBS 7 - 5 Jens Marklund, Lasse Ekesryd Lejonströmshallen
2014-11-04 21:10 191132012 Citykamraterna BK - Alhem FF 3 - 2 Jens Marklund, Johan Rönnberg Lejonströmshallen
2014-11-05 21:10 191132010 Skellefteå IBS - IK Rutin 2 - 14 Lasse Ekesryd, Jörgen Lundberg Anderstorpshallen
2014-11-08 12:00 191132011 BK Solbacken - Guldstaden IBK 3 - 6 Jörgen Lundberg, Lasse Ekesryd Anderstorpshallen
2014-11-10 21:10 191132015 Guldstaden IBK - IBF Skellefteå 5 - 3 Peder Sundbom, Johan Rönnberg Lejonströmshallen
2014-11-11 20:40 191132014 Skellefteå IBS - Alhem FF 4 - 12 Patrik Häggström, Jens Marklund Campushallen
2014-11-12 21:10 191132013 IK Rutin - BK Solbacken 3 - 5 Lasse Ekesryd, Jörgen Lundberg Anderstorpshallen
2014-11-17 21:10 191132016 Guldstaden IBK - Skellefteå IBS 8 - 8 Patrik Häggström, Jens Marklund Anderstorpshallen
2014-11-19 21:10 191132017 Citykamraterna BK - IK Rutin 1 - 4 Peder Sundbom, Lasse Ekesryd Lejonströmshallen
2014-11-23 13:00 191132018 IBF Skellefteå - BK Solbacken 7 - 8 Lasse Ekesryd, Anton Nystedt Lejonströmshallen
2014-11-25 20:15 191132020 Alhem FF - Guldstaden IBK 3 - 1 Johan Rönnberg, Jörgen Lundberg Lejonströmshallen
2014-11-30 14:00 191132019 IK Rutin - IBF Skellefteå 5 - 5 Peder Sundbom, Micael Holmbom Anderstorpshallen
2014-11-30 16:00 191132021 BK Solbacken - Citykamraterna BK 6 - 9 Micael Holmbom, Peder Sundbom Anderstorpshallen
2014-12-02 20:40 191132023 Skellefteå IBS - BK Solbacken 6 - 9 Anton Nystedt, Markus Wikström Campushallen
2014-12-03 21:10 191132024 IBF Skellefteå - Citykamraterna BK 3 - 3 Peder Sundbom, Lasse Ekesryd Lejonströmshallen
2014-12-06 11:00 191132022 IK Rutin - Alhem FF 4 - 7 David Morén, Micael Holmbom Anderstorpshallen
2014-12-10 21:10 191132025 Guldstaden IBK - IK Rutin 3 - 3 David Morén, Peder Sundbom Anderstorpshallen
2014-12-10 21:10 191132026 Citykamraterna BK - Skellefteå IBS 9 - 5 Jörgen Lundberg, Lasse Ekesryd Lejonströmshallen
2015-01-11 15:30 191132027 Alhem FF - IBF Skellefteå 7 - 5 Jörgen Lundberg, Lasse Ekesryd Lejonströmshallen
2014-12-14 12:00 191132029 BK Solbacken - Alhem FF 5 - 7 Anders Karinen, Peder Sundbom Anderstorpshallen
2014-12-14 13:00 191132028 Citykamraterna BK - Guldstaden IBK 3 - 2 Lasse Ekesryd, Jörgen Lundberg Lejonströmshallen
2014-12-17 20:40 191132030 Skellefteå IBS - IBF Skellefteå 5 - 9 Lasse Ekesryd, Jörgen Lundberg Campushallen
2014-12-20 12:00 191132032 Guldstaden IBK - BK Solbacken 4 - 4 Pierre Sundström, Peder Sundbom Lejonströmshallen
2015-01-18 15:30 191132033 Alhem FF - Citykamraterna BK 3 - 2 Jörgen Lundberg, Lasse Ekesryd Lejonströmshallen
2015-03-04 21:10 191132031 IK Rutin - Skellefteå IBS 7 - 2 Markus Wikström, Anton Nystedt Anderstorpshallen
2015-01-12 21:10 191132034 BK Solbacken - IK Rutin 5 - 7 Lasse Ekesryd, Jörgen Lundberg Anderstorpshallen
2015-01-13 20:15 191132035 Alhem FF - Skellefteå IBS 6 - 1 Johan Rönnberg, Peder Sundbom Lejonströmshallen
2015-01-15 21:10 191132036 IBF Skellefteå - Guldstaden IBK 6 - 3 Jens Marklund, Patrik Häggström Lejonströmshallen
2015-01-21 20:40 191132037 Skellefteå IBS - Guldstaden IBK 3 - 5 Lasse Ekesryd, Jörgen Lundberg Campushallen
2015-01-24 13:00 191132039 BK Solbacken - IBF Skellefteå 12 - 7 Jörgen Lundberg, Lasse Ekesryd Lejonströmshallen
2015-01-24 15:00 191132038 IK Rutin - Citykamraterna BK 7 - 4 Jörgen Lundberg, Lasse Ekesryd Lejonströmshallen
2015-01-29 21:10 191132040 IBF Skellefteå - IK Rutin 5 - 2 Lasse Ekesryd, Peder Sundbom Lejonströmshallen
2015-02-01 15:00 191132042 Citykamraterna BK - BK Solbacken 6 - 3 Lasse Ekesryd, Jörgen Lundberg Lejonströmshallen
2015-02-10 20:15 191132041 Guldstaden IBK - Alhem FF 5 - 3 Jörgen Lundberg, Lasse Ekesryd Lejonströmshallen
2015-02-02 21:10 191132044 BK Solbacken - Skellefteå IBS 11 - 6 David Morén, Peder Sundbom Anderstorpshallen
2015-02-03 20:15 191132043 Alhem FF - IK Rutin 6 - 4 Lasse Ekesryd, Jörgen Lundberg Lejonströmshallen
2015-02-04 21:10 191132045 Citykamraterna BK - IBF Skellefteå 5 - 5 Anton Nystedt, Lasse Ekesryd Lejonströmshallen
2015-02-07 12:00 191132046 IK Rutin - Guldstaden IBK 4 - 13 Markus Wikström, Anton Nystedt Anderstorpshallen
2015-02-11 20:40 191132047 Skellefteå IBS - Citykamraterna BK 2 - 4 Jörgen Lundberg, Lasse Ekesryd Campushallen
2015-03-02 21:10 191132048 IBF Skellefteå - Alhem FF 2 - 9 Anton Nystedt, Markus Wikström Lejonströmshallen
2015-02-14 10:00 191132050 Alhem FF - BK Solbacken 8 - 4 Jörgen Lundberg, Lasse Ekesryd Lejonströmshallen
2015-02-14 12:00 191132051 IBF Skellefteå - Skellefteå IBS 8 - 7 Anders Karinen, Johan Rönnberg Lejonströmshallen
2015-03-04 21:10 191132049 Guldstaden IBK - Citykamraterna BK 6 - 6 Johan Rönnberg, David Morén Lejonströmshallen
2015-02-16 21:10 191132053 BK Solbacken - Guldstaden IBK 3 - 3 David Morén, Peder Sundbom Anderstorpshallen
2015-02-17 20:40 191132052 Skellefteå IBS - IK Rutin 4 - 6 Jörgen Lundberg, Lasse Ekesryd Campushallen
2015-02-18 21:10 191132054 Citykamraterna BK - Alhem FF 9 - 5 Johan Rönnberg, Patrik Häggström Lejonströmshallen
2015-02-24 20:40 191132056 Skellefteå IBS - Alhem FF 1 - 8 Jörgen Lundberg, Johan Rönnberg Campushallen
2015-02-25 21:10 191132055 IK Rutin - BK Solbacken 5 - 5 Jens Marklund, David Morén Anderstorpshallen
2015-02-26 21:10 191132057 Guldstaden IBK - IBF Skellefteå 7 - 9 Peder Sundbom, Johan Rönnberg Lejonströmshallen
2015-02-28 11:00 191132060 IBF Skellefteå - BK Solbacken 6 - 8 Johan Rönnberg, Peder Sundbom Lejonströmshallen
2015-03-01 20:15 191132059 Citykamraterna BK - IK Rutin 4 - 7 Markus Wikström, Anton Nystedt Anderstorpshallen
2015-03-03 20:40 191132058 Guldstaden IBK - Skellefteå IBS 5 - 3 Jens Marklund, Johan Rönnberg Campushallen
2015-03-07 12:00 191132061 IK Rutin - IBF Skellefteå 10 - 2 Peder Sundbom, Patrik Häggström Anderstorpshallen
2015-03-07 12:00 191132062 Alhem FF - Guldstaden IBK 5 - 5 Andreas Åström, Anton Nystedt Lejonströmshallen
2015-03-07 14:00 191132063 BK Solbacken - Citykamraterna BK 4 - 11 Patrik Häggström, Peder Sundbom Anderstorpshallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Alhem FF 18 14 1 3 117-65 52 43
2. Citykamraterna BK 18 9 4 5 94-78 16 31
3. IK Rutin 18 9 3 6 100-85 15 30
4. Guldstaden IBK 18 7 6 5 91-77 14 27
5. BK Solbacken 18 7 3 8 102-114 -12 24
6. IBF Skellefteå 18 6 4 8 98-111 -13 22
7. Skellefteå IBS 18 0 1 17 69-141 -72 1
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Herrar Division 3 Södra
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2014-10-05 12:30 191131001 Örnsköldsvik IBK (Utv-lag) - Röbäcks IF 4 - 7 Göran Norberg, Ivica Matanovic Örnsköldsviks Sporthall
2014-10-05 13:00 191131004 Spöland Vännäs IF - Umeå City IBF 9 - 7 Manuel Garzon, Viktor Grahn Hammarhallen Vännäs
2014-10-05 15:00 191131003 Gullänget-Kroksta IBS (A-lag) - Ersboda SK 3 - 17 Ivica Matanovic, Göran Norberg Örnsköldsviks Sporthall
2014-10-10 19:30 191131005 Spöland Vännäs IF - Örnsköldsvik IBK (Utv-lag) 8 - 10 Pontus Neander, Wilmer Prentius Hammarhallen Vännäs
2014-10-12 11:30 191131008 IBF Dalen - Röbäcks IF 2 - 2 Mathias Damgaard, Magnus Rutqvist Musköten 1
2014-10-12 14:00 191131006 Umeå City IBF - Gullänget-Kroksta IBS (A-lag) 15 - 5 Johan Rönnberg, Jens Marklund Umeå Energi Arena Öst
2014-10-17 19:00 191131010 Ersboda SK - Spöland Vännäs IF 20 - 4 Erik Hörnros, Jimmy Halldin Ersängshallen
2014-10-18 14:00 191131011 IBF Dalen - Gullänget-Kroksta IBS (A-lag) 4 - 4 Bjarne Andersson, Magnus Rutqvist Musköten 1
2014-10-19 15:30 191131009 Umeå City IBF - Örnsköldsvik IBK (Utv-lag) 9 - 3 Per Fallbjörk, Morgan Oberlauf Poopuu Ersängshallen
2014-11-01 13:30 191131015 Spöland Vännäs IF - IBF Dalen 7 - 3 Therese Jensen, Peter Poopuu Hammarhallen Vännäs
2014-11-02 14:00 191131014 Gullänget-Kroksta IBS (A-lag) - Röbäcks IF 5 - 6 Henrik Leek, Andreas Nyman Örnsköldsviks Sporthall
2014-11-04 20:15 191131016 Umeå City IBF - Ersboda SK 8 - 12 Bengt Wass, Therese Jensen Vildmannahallen
2014-11-05 20:15 191131019 Röbäcks IF - Spöland Vännäs IF 6 - 7 Jonas Ahlehjelm, David Lundberg Elofssonhallen
2014-11-07 19:00 191131017 Ersboda SK - Örnsköldsvik IBK (Utv-lag) 21 - 4 Thanasis Provatas, Rolf Eriksson Ersängshallen
2014-11-26 20:15 191131018 IBF Dalen - Umeå City IBF 10 - 6 Viktor Grahn, Mats Erelund Musköten 1
2014-11-15 12:00 191131023 Umeå City IBF - Röbäcks IF 5 - 9 Ulf Stödberg, Bjarne Andersson Vildmannahallen
2014-11-16 17:30 191131021 Örnsköldsvik IBK (Utv-lag) - Gullänget-Kroksta IBS (A-lag) 4 - 11 Peter Hörnell, Martin Palm Skyttis Arena
2014-11-18 20:00 191131024 Ersboda SK - IBF Dalen 6 - 5 Viktor Grahn, Morgan Oberlauf Poopuu Umeå Energi Arena Öst
2014-11-22 15:30 191131028 Gullänget-Kroksta IBS (A-lag) - Spöland Vännäs IF 2 - 2 Joakim Nydahl, Henrik Leek Örnsköldsviks Sporthall
2014-11-27 20:00 191131026 Röbäcks IF - Ersboda SK 7 - 12 Therese Edin, Frida Nilsson Elofssonhallen
2015-02-01 12:30 191131025 IBF Dalen - Örnsköldsvik IBK (Utv-lag) 8 - 2 Mats Öster, Therese Jensen Umeå Energi Arena Väst
2014-12-06 11:30 191131030 Gullänget-Kroksta IBS (A-lag) - Umeå City IBF 3 - 10 Henrik Leek, Andreas Nyman Skyttis Arena
2014-12-06 12:30 191131032 Röbäcks IF - IBF Dalen 13 - 3 Rolf Eriksson, Thanasis Provatas Elofssonhallen
2015-02-05 19:30 191131029 Örnsköldsvik IBK (Utv-lag) - Spöland Vännäs IF 6 - 4 Joakim Nydahl, Henrik Leek Skyttis Arena
2014-12-12 19:00 191131033 Röbäcks IF - Örnsköldsvik IBK (Utv-lag) 5 - 4 Ulf Stödberg, Bjarne Andersson Elofssonhallen
2014-12-12 19:00 191131035 Ersboda SK - Gullänget-Kroksta IBS (A-lag) 11 - 6 Magnus Rutqvist, Mathias Damgaard Ersängshallen
2014-12-13 15:00 191131036 Umeå City IBF - Spöland Vännäs IF 5 - 8 Mathias Damgaard, Magnus Rutqvist Umeå Energi Arena Väst
2015-01-10 11:00 191131038 Spöland Vännäs IF - Ersboda SK 7 - 10 Mats Erelund, Viktor Grahn Hammarhallen Vännäs
2015-01-10 12:00 191131037 Örnsköldsvik IBK (Utv-lag) - Umeå City IBF 3 - 4 Martin Palm, Ivica Matanovic Skyttis Arena
2015-01-10 17:30 191131039 Gullänget-Kroksta IBS (A-lag) - IBF Dalen 5 - 5 Andreas Nyman, Fredrik Söderholm Örnsköldsviks Sporthall
2015-01-17 11:30 191131043 IBF Dalen - Spöland Vännäs IF 5 - 4 Erik Hörnros, Jimmy Halldin Vildmannahallen
2015-01-17 14:00 191131042 Röbäcks IF - Gullänget-Kroksta IBS (A-lag) 16 - 5 Rolf Eriksson, Thanasis Provatas Elofssonhallen
2015-01-17 14:00 191131044 Ersboda SK - Umeå City IBF 8 - 2 Mats Erelund, Viktor Grahn Ersängshallen
2015-01-25 11:00 191131045 Örnsköldsvik IBK (Utv-lag) - Ersboda SK 2 - 10 Mikael Körning, Göran Norberg Skyttis Arena
2015-01-25 14:30 191131046 Umeå City IBF - IBF Dalen 6 - 6 Thanasis Provatas, Rolf Eriksson Umeå Energi Arena Vatten
2015-01-25 15:00 191131047 Spöland Vännäs IF - Röbäcks IF 8 - 12 Roger Karlsson, Jonas Jonsson Hammarhallen Vännäs
2015-01-28 20:00 191131049 Gullänget-Kroksta IBS (A-lag) - Örnsköldsvik IBK (Utv-lag) 7 - 2 Göran Norberg, Henrik Leek Örnsköldsviks Sporthall
2015-01-31 14:00 191131051 Röbäcks IF - Umeå City IBF 12 - 7 Karl Andersson, Anton Forsgren Elofssonhallen
2015-02-13 19:00 191131052 IBF Dalen - Ersboda SK 8 - 7 Erik Hörnros, Jimmy Halldin Musköten 1
2015-02-07 12:00 191131054 Ersboda SK - Röbäcks IF 6 - 4 Ludwig Broadhall, Robert Nordin Ersängshallen
2015-02-07 12:00 191131056 Spöland Vännäs IF - Gullänget-Kroksta IBS (A-lag) 4 - 10 Magnus Rutqvist, Peter Poopuu Hammarhallen Vännäs
2015-02-07 12:30 191131053 Örnsköldsvik IBK (Utv-lag) - IBF Dalen 4 - 5 Mikael Karlström, Simon Hedkvist Örnsköldsviks Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Ersboda SK 12 11 0 1 140-60 80 33
2. Röbäcks IF 12 8 1 3 99-68 31 25
3. IBF Dalen 12 5 4 3 64-66 -2 19
4. Umeå City IBF 12 4 1 7 84-88 -4 13
5. Spöland Vännäs IF 12 4 1 7 72-96 -24 13
6. Gullänget-Kroksta IBS (A-lag) 12 3 3 6 66-96 -30 12
7. Örnsköldsvik IBK (Utv-lag) 12 2 0 10 48-99 -51 6
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis