"Självklart är vi favoriter - vi är ett bättre lag"
Förra året stod Kalmarsund i finalen i Avicii Arena. Nu har de istället kniven mot strupen i årets kvartsfinalserie efter att Pixbo tagit hem match fyra och nu har matchboll mot Kalmarsund på lördagen.
– Självklart är vi favoriter, jag tycker att vi är ett bättre lag än dem, säger Albin Hedstål till Innebandymagazinet.
Efter torsdagens match har Pixbo skaffat sig matchboll mot Kalmarsund efter att kvartsfinal fyra slutade med 8-5 vinst för Pixbo. De har nu skaffat sig en 3-1 ledning i matcher och Kalmarsund är pressade att vinna på lördagen för att hålla kvartsfinalserien vid liv.
– Vi vet om att vi är väldigt starka på hemmaplan, särskilt med vår publik i ryggen. Så känslan inför att spela hemma nu på lördag är jättebra.
Senaste matchen i SBB Arena var en svängig match där Kalmarsund i slutet av tredje perioden kunde hämta ikapp underläget och till slut avgöra i förlängningen. Avgörandet stod Albin Hedstål för efter att ha hittat nätet 04.27 in i förlängningen.
– Det är klart det var jättes
Förnyas automatiskt

Förnyas automatiskt