Klockarbergets damer är ett av 52 lag som snittat över 2 poäng per match.
Klockarbergets BK
Maggets lag

Supertabellen: Alla Maggets lag v.48

Så har det gått hittills för samtliga 112 lag som Innebandymagazinet följer extra den här säsongen.

NYHET: Under säsongen 2021/22 bevakar Innebandymagazinet ett utvalt lag per seniorserie på distriktsförbundsnivå samt i Juniorallsvenskan. Dessa kallar vi för “Maggets lag”.

Här är veckans uppdatering från samtliga divisioner, med en gemensam supertabell!

Länk: Alla artiklar om Maggets lag hittas här

Annons: Samla kompisgänget och spela Sveriges största korpcup - Sweden Floorball Cup

Maggets lag-tabellen

Placering - Lag - Matcher - Målskillnad - Poäng - Poängsnitt

1.Rosersberg Arlanda IBK H2867243,00
1.Lönsboda IBK H4860243,00
1.Gransholms IF H3849243,00
1.IBK Lund/ Elit844243,00
1.Dotteviks IF H2837243,00
1.Fagerhult Habo IBK Ungdom H4763213,00
1.Telge SIBK DJ732213,00
2.Rimforsa IF H2663183,00
1.Kävlinge AIK D2621183,00
2.Högdalens AIS D331693,00
1.Träslövsläge IF H3762202,86
1.Vinbergs IBS H2760202,86
1.Strömsbro IF H3625172,83
1.IBK Vänersborg H21070282,80
1.Storvreta Ungdom IBK D11036282,80
1.AIK IBF (A) D1947252,78
1.Hässelby SK IBK (A) H2862222,75
2.Öjebyns IBF H2755192,71
1.Fröjereds IF H3734192,71
1.Fjärdhundra SK H6731192,71
2.Ljungby IB H4647162,67
2.Gamla Stan IBK D1954242,67
1.FBC Lerum D1940242,67
3.FBC Nordic H2821212,63
2.IBK Genarp H3771182,57
1.Katrineholms IBF H3737182,57
1.Nora IBK D2734182,57
2.FBC Lerum Utveckling HJ725182,57
2.IBF Falun Utveckling DJ731182,57
3.Andino United IF H5652152,50
2.Stenåsa-Sandby-Gårdby IF D2649152,50
1.Älta IF D3613152,50
3.IBK Lockerud Mariestad DJ612152,50
1.Onsala IBK D1726172,43
1.Varla IBK 2 D2521122,40
2.Sköndals IK D2512122,40
4.Landvetter IBK D2522122,40
3.Huddinge IBS HJ627142,33
2.Gränna AIS H21017232,30
2.Bodafors IBS H479162,29
3.IBF Älvstranden D34892,25
2.CL98IC HJ918202,22
1.Citykamraterna BK H3616132,17
3.Gantesbo IBK H4616132,17
3.Borensberg IBC D26−2132,17
2.Jakobsbergs IBF (B) H4719152,14
2.Munkfors IBK H5746152,14
3.Klockarbergets BK D1737152,14
3.IBK Köping H2818172,13
2.Nässjö IBF H3835172,13
2.CL98IC D1813172,13
2.Skellefteå IBK H2713142,00
4.Frölunda IBK H2923182,00
2.Åmotfors IF H3723142,00
4.IBK Alba H4518102,00
3.IBK Alingsås D1511102,00
4.Sundborns GOIF/ KFUM Falun D288162,00
2.Gnosjö IBK D2614122,00
1.IFK Heden D3621122,00
4.Gävle GIK HJ928182,00
2.Bele Barkarby IF IBF HJ812162,00
5.Burås IK H397171,89
4.Torshälla IBK HJ99171,89
4.IBF Kolmården H48−6151,88
3.Thorengruppen SK/IBK HJ834151,88
4.Karlstad IBF Ungdom HJ827151,88
4.IBK Köping H451691,80
3.Frötuna IBF D251791,80
5.Askersunds IBK U D352091,80
1.Hörnefors IF H2716121,71
5.Vällingby BK H573121,71
3.Telge SIBK U H3911151,67
4.Filipstad IBK D2614101,67
7.Lomma FBC H28−3131,63
5.Bergfoten IBK H474111,57
6.Rocklunda IBK Västerås H34−361,50
6.Tösse IF H44−361,50
4.Lysvik IBF H54−361,50
6.Hisingskärra IBK H56−591,50
5.FBI Tullinge (B) H37−1101,43
6.Hosjö IBK H576101,43
5.Täby FC (B) D25871,40
6.IBF Roslagsalliansen D38−5111,38
4.Mölndals IBF HJ8−12111,38
6.Surahammars IBF DJ811111,38
9.SK Vide H39−9121,33
6.Skälby IBK D19−12121,33
4.Stöpen IBK U H47−291,29
7.Västra Ingelstad IS H48−13101,25
7.IBF Älvstranden / IBF Backadalen DJ8−2101,25
8.IBK Utby H65−1461,20
9.Nyby IBK H49−591,00
6.Fristads GoIF Herr U H46−2061,00
5.IBK Boden D110−7101,00
6.Åstorp/ Kvidinge IBS D19−291,00
9.FBC Åland U H58−870,88
9.IBK Kungarna H47−2260,86
7.Munka-Ljungby IBK HJ6−650,83
7.Borensberg IBC H35−1140,80
7.Skara IBK D24−1230,75
7.Förslövs IF D36−940,67
6.Sundsvall City IBC U H35−530,60
11.Endre IF U D17−1740,57
9.Salems IF (B) H36−1030,50
8.Atletic Blåsut FC H56−3930,50
7.BK Vålberg D36−1730,50
7.Trosa Edanö IBK H29−240,44
8.Umeå Västra IBK DJ7−2530,43
8.Nacka IBK DJ7−4830,43
9.IBK Bandhagen H45−920,40
10.Nora IBK H36−1820,33
10.IBF Lesjöfors H45−3300,00


TV: Rekordmycket innebandy i SVT: "Världsklass!"

Förbundskaptenen Åsa "Kotten" Karlsson lyrisk över att SVT sänder Sveriges alla matcher i innebandy-VM: "Inte hänt förut"

FAKTA

Vilken klubba gör flest poäng i SSL Herr?

Faktarutan sponsras av Nordic Floorball.


Flest poäng: ZONE HYPER AIR SL 27 OVAL

Spelare: Oskar Weissbach, Pixbo Wallenstam IBK

Antal poäng i SSL 2021/22: 41


Blad: HYPER BLACK

Köp bladet här (pris: 299 kr)



Den här artikeln handlar om:

Laddar...
Tack för att du väljer att uppgradera ditt konto till Everysport Plus.
Genom att klicka på knappen nedan så kommer din återstående prenumerationstid på Innebandymagazinet ändras till ett konto på Everysport Plus. Vänligen notera att prenumerationstiden skiljer sig åt då priset är annorlunda.
Visa köpvillkor
Gå vidare Stäng
×

1. VILLKORENS TILLÄMPLIGHET

För att få tillgång till plus-tjänsten måste du ingå ett avtal med ESMG genom att registrera dig och betala prenumerationsavgiften.

2. PLUS-TJÄNSTENS INNEHÅLL

ESMG förnyar och förbättrar plus-tjänsten fortlöpande, vilket innebär att vi utan föregående meddelande kan komma att lägga till, förändra och ta bort innehåll och funktioner. ESMG reserverar sig för eventuella skrivfel på någon av våra sajter där det lämnas uppgifter om någon av våra plus-tjänster.

3. PRENUMERATION

Aktivering av plus-tjänsten

Ditt abonnemang startas när du fyller i registreringsformuläret och betalar avgiften för plus-tjänsten. Detta gör att du får tillgång till plus-tjänsten under tiden din prenumeration löper. I det fall ingen prenumerationsavgift utgår för den inledande perioden (som definieras vid din registrering) startas plus-tjänsten när du fyller i registreringsformuläret och registrerar ett betalningsalternativ.

Bekräftelse

Efter att du registrerat dig och betalat avgiften för plus-tjänsten så skickas en bekräftelse till dig via den e-postadress som du har uppgett vid registreringen. Bekräftelsen innehåller villkoren för din prenumeration. De uppgifter som du har angett vid registreringen kommer finnas på ditt konto. Vi ber dig kontrollera att dessa uppgifter stämmer. Om någon uppgift inte är korrekt ska du ändra dessa via ditt konto. Du ansvarar för att kontaktuppgifterna är korrekta.

Åldersgräns

För att teckna upp dig för plus-tjänsten måste du vara minst 18 år. Är du under 18 år krävs förälder eller annan förmyndares godkännande för att du ska få registrera dig och använda plus-tjänsten. Genom att registrera dig och betala avgiften intygar du samtidigt att du har inhämtat ett sådant godkännande från förälder eller annan förmyndare. Du anses alltid försäkra riktigheten av sådana uppgifter som du lämnar om dig själv.

Prenumerationens löptid och uppsägning

Din prenumeration kan antingen vara en tillsvidareprenumeration eller en tidsbestämd prenumeration. Det framgår vid din beställning och registrering för plus-tjänsten om din prenumeration är en tillsvidareprenumeration eller om den är tidsbestämd.

En tillsvidareprenumeration innebär att du får tillgång till plus-tjänsten för en viss tidsperiod (vanligen en (1) månad), vilken förlängs med samma period om du själv inte säger upp prenumerationen innan periodens upphörande. Om du inte vill att din tillsvidareprenumeration förlängs, måste du alltså säga upp prenumerationen 48 timmar innan den aktuella tidsperioden löper ut. Uppsägning kan ske på Min Sida under respektive sajt som du är inloggad på.

En tidsbestämd prenumeration innebär att du får tillgång till plus-tjänsten under den angivna tidsperioden och att prenumerationen därefter upphör per automatik. En tidsbestämd prenumeration kan inte sägas upp i förtid.

ESMG äger rätt att säga upp din prenumeration, oavsett om det är en tillsvidareprenumeration eller en tidsbestämd prenumeration, med trettio (30) dagars varsel. ESMG har även rätt att omedelbart säga upp eller frysa din prenumeration om ESMG misstänker att du bryter mot dessa Villkor.

Avgift för plus-tjänsten

Prenumerationsavgiften för plus-tjänsten utgörs av en vanligen månatlig avgift och betalas alltid i förskott. Om avgiften är annan än en månatlig framgår vid registrering. Aktuell avgift framgår även din vid din registrering. Avgiften som anges inkluderar moms.

ESMG förbehåller sig rätten att ändra avgiften för plus-tjänsten vid tillsvidareprenumerationer. Den ändrade avgiften gäller då från och med nästkommande period, förutsatt att du inte sagt upp din prenumeration innan perioden löpt ut. En tidsbestämd prenumeration påverkas inte av en eventuell prisändring under den avtalade bindningstiden.

4. BETALNINGSALTERNATIV

Klarna Payments

Som betalningslösning använder ESMG Klarna Payments. Klarna Payments presenterar viss information för dig så snart du är identifierad. Vilken information du behöver ange för att uppnå identifiering kan variera mellan olika köptillfällen och kunder. Någon kreditupplysning tas aldrig direkt i Klarna Payments utan vid behov beroende på det betalningsalternativ du har valt. Kreditupplysningar som tas av Klarna påverkar inte din kreditvärdighet och kan inte ses av andra som begär kreditupplysning om dig, till exempel banker. Sedan du har identifierats uppvisar Klarna Payments vilka alternativ som är tillgängliga för just dig. Faktura är förvalt som betalningsalternativ men du kan givetvis fritt välja något av de andra alternativen såsom direktbetalning via bank eller betalning med kort. Vilka alternativ du erbjuds kan växla från tid till annan. Du kan själv välja om du vill skydda din användning av Klarna Payments med en PIN-kod. För information om din betalning kontakta Klarna via https://www.klarna.com/se/kundservice/.

5. ANVÄNDNING AV PLUS-TJÄNSTEN

Plus-tjänsten får endast användas för privat, icke-kommersiellt bruk. Din prenumeration är personlig och dina rättigheter enligt dessa Villkor får inte överlåtas till någon annan. Du ska förvara dina användaruppgifter till ditt konto säkert och oåtkomliga för andra personer. Om du har skäl att misstänka att någon obehörig har tagit del av dina användaruppgifter ska du snarast underrätta ESMG om detta. Du ansvarar själv för skada som orsakas genom att någon obehörig har använt dina uppgifter.

Du får inte heller använda plus-tjänsten så att ESMG eller annan drabbas av olägenhet eller skada. Notera särskilt vad som gäller om rättigheterna till plus-tjänstens innehåll under punkt 6 nedan.

6. IMMATERIELLA RÄTTIGHETER

Allt innehåll som tillhandahålls genom plus-tjänsten, såsom texter, stillbilder och rörliga bilder, grafik, teckningar och datakoder, skyddas av lagen om upphovsrätt (1960:729) och rättigheterna därtill innehas av ESMG eller dess licensgivare. ESMGs varumärken och kännetecken är skyddade av varumärkesrättslig lagstiftning. Att du skapar ett konto och använder plus-tjänsten ger dig ingen rätt att mångfaldiga, kopiera, överlåta, upplåta, överföra eller i annan form utnyttja sådant innehåll som förekommer i plus-tjänsten och ej heller att använda att ESMGs varumärken och kännetecken.

7. BEHANDLING AV PERSONUPPGIFTER

ESMG behandlar dina personuppgifter i enlighet vår personuppgiftspolicy som finns tillgänglig på https://www.esmg.se/personuppgifter/

8. COOKIES

ESMG använder sig av cookies för att ge dig en bättre upplevelse på ESMGs plattformar. Läs mer här: https://www.esmg.se/cookiepolicy/

9. TEKNISKA FÖRUTSÄTTNINGAR

Din tillgång till plus-tjänsten är vid var tid beroende av att du innehar erforderlig hårdvara och mjukvaror, såsom program för webbläsare och e-post, samt abonnemang för Internetanslutning. ESMG åtar sig inget ansvar för din tillgång till hårdvara och mjukvaror och inte heller för funktionaliteten i dessa eller förekommande kostnader som tredje parter, såsom internet- eller mobiltelefonoperatörer, kan betinga sig av dig i anledning av din användning av plus-tjänsten. Plus-tjänsten stöds av de senaste operativsystemen.

10. ANSVARSBEGRÄNSNING

ESMG kan inte hållas ansvarig för plus-tjänstens funktion, tillgänglighet, kvalitet, användbarhet eller säkerhet. Denna ansvarsbegränsning omfattar varje skada, direkt eller indirekt, som kan hänföras till användningen, eller hinder att använda, plus-tjänsten och dess innehåll. ESMG kan inte heller hållas ansvarig för tredje parters innehåll eller information som du kan ha fått del av genom användning av plus-tjänsten.

ESMG har rätt att tillfälligt stänga plus-tjänsten för att genomföra systemunderhåll, uppgradering eller för att vidta andra tekniska åtgärder. ESMG ska, i möjligaste mån, utföra dessa åtgärder med så små störningar som möjligt för dig. ESMG ansvarar inte för skada eller förlust som du kan anse dig lida av på grund av plus-tjänstens begränsningar i tillgång enligt ovan.

11. LÄNKAR

Plus-tjänsten kan innehålla länkar till andra webbplatser som kontrolleras av tredje part. ESMG ansvarar inte för innehåll och överföringar från sådana länkade webbplatser.

12. VILLKORSÄNDRING

ESMG har rätt att ändra dessa Villkor. En villkorsändring träder i kraft tidigast trettio (30) dagar efter det att ändrade villkor har meddelats dig via den e-postadress som du har uppgett vid registrering för plus-tjänsten. Om du inte godtar villkorsändringen kan du inom ovan nämnda 30-dagarsfrist säga upp din prenumeration. En uppsägning kan göras via e-post till kundtjanst@esmg.se. Om du inte sagt upp din prenumeration eller om du använder plus-tjänsten efter det att de nya villkoren trätt i kraft, innebär detta att du anses ha accepterat de nya ändrade villkoren.

13. ÅNGERRÄTT

Om du tecknar en prenumeration som privatperson, har du rätt att ångra ditt köp. Om du vill utnyttja din ångerrätt, måste du meddela oss inom 14 dagar från din beställning av plus-tjänsten. Du kan meddela oss genom att kontakta ESMGs kundtjänst via kundtjanst@esmg.se. På Konsumentverkets hemsida (www.konsumentverket.se) finns en blankett som du kan använda dig av för att utnyttja din ångerrätt.

Om prenumerationen redan är betald vid utövande av ångerrätten kommer vi att återbetala prenumerationsavgiften. Eftersom betalning för plus-tjänsten sker via Klarna Payments, så återbetalas avgiften via Klarna.

14. MEDDELANDEN

Du accepterar att ESMG kan komma att kontakta dig genom den e-postadress du angett vid din registrering, i syfte att informera dig om villkorsändringar eller andra meddelanden hänförliga till din prenumeration eller till plus-jänsten.

Vi använder även din e-post för att skicka dig meddelanden som avser direktmarknadsföring, såsom nyhetsbrev, information och erbjudanden om ESMGs olika tjänster och varumärken. Om du inte vill ta del av dessa meddelanden kan du avanmäla dig antingen genom att använda länken för avanmälan längst ned i mejlet eller genom att ändra kontoinställningar på Min Sida.

15. TILLÄMPLIG LAG OCH TVISTELÖSNING

Dessa Villkor ska tolkas och tillämpas i enlighet med svensk lag. Eventuell tvist ska avgöras av svensk allmän domstol, med Stockholms tingsrätt som första instans. Tvist kan också prövas av Allmänna reklamationsnämnden, vars beslut är en rekommendation till parterna om hur tvisten bör lösas.

16. KONTAKTUPPGIFTER

Du är alltid välkommen att kontakta ESMG via kundtjanst@esmg.se

Ange din värdekod:

Lös in värdekod Stäng
×

Välkommen till vårt lag!

Som plus-medlem har du nu tillgång till ALLT material på Innebandymagazinet.se

Tack, ditt köp är nu genomfört. Du har nu tillgång till ALLT material på Hockeysverige, FotbollDirekt, Innebandymagazinet och Svenska Fans (bannerfritt). Vänligen gå in på mina sidor för att se hur lång tid du har innestående på din prenumeration.

×

Grattis, du har nu blivit medlem!

Framöver kommer du få nyhetsbrev från Hockeysverige, glöm inte att du även kan bli plusmedlem för att få tillgång till ALLT material på sajten