Herrar DM (2023/24)

Gruppspel
DM Herrar Grupp 1
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2023-09-02 09:00 248201001 Örnsköldsvik IBK - IBK Härnösand 1 - 6 Thomas Eriksson, Jan Öberg Öbacka SC
2023-09-02 12:30 248201002 Örnsköldsvik IBK - Vattjoms IK 3 - 12 Robert Olofsson, Jan Öberg Öbacka SC
2023-09-02 16:00 248201003 IBK Härnösand - Vattjoms IK 5 - 4 Josephine Eriksson, Robert Olofsson Öbacka SC
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. IBK Härnösand 2 2 0 (0) 0 11-5 6 6
2. Vattjoms IK 2 1 0 (0) 1 16-8 8 3
3. Örnsköldsvik IBK 2 0 0 (0) 2 4-18 -14 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
DM Herrar Grupp 2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2023-09-02 09:00 248202001 Moälvens IBK - Timrå IBC 3 - 8 Richard Öhneskog, Handrin Thunqvist Timrå Sporthall
2023-09-02 12:30 248202002 Sundsvall FBC - Moälvens IBK 11 - 0 Richard Öhneskog, Handrin Thunqvist Timrå Sporthall
2023-09-02 15:30 248202003 Timrå IBC - Sundsvall FBC 1 - 8 Richard Öhneskog, Handrin Thunqvist Timrå Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Sundsvall FBC 2 2 0 (0) 0 19-1 18 6
2. Timrå IBC 2 1 0 (0) 1 9-11 -2 3
3. Moälvens IBK 2 0 0 (0) 2 3-19 -16 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Slutspel
DM Herrar Slutspel
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2023-09-03 15:30 Semifinal 1 248203001 Sundsvall FBC - Vattjoms IK 5 - 2 Edvin Lindelöf, Kian Keinia Sundsvalls Sporthall-A
2023-09-03 16:00 Semifinal 2 248203002 IBK Härnösand - Timrå IBC 1 - 2 Jan Öberg, Ivan Wahlström Öbacka SC
2024-02-04 17:30 Final 248203003 Sundsvall FBC - Timrå IBC 14 - 3 Alexander Bergman, Robin Palander Sundsvalls Sporthall-A

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis