Distrikts-SM P16 (2023/24)

Gruppspel
Distrikts-SM P16 Grupp 1
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2024-01-04 11:30 581800001 Södermanland - Skåne 1 - 6 Theodore Idevall, Filip Lövenklint Umeå Energi Arena Väst
2024-01-04 11:30 581800002 Västerbotten - Jämtland/Härjedalen 13 - 2 Christoffer Söderström, Marcus Yngvesson Thoren Arena
2024-01-04 18:10 581800003 Östergötland - Västerbotten 2 - 1 Lucas Werelius, Can Asal Thoren Arena
2024-01-04 18:10 581800004 Jämtland/Härjedalen - Södermanland 1 - 12 Sean Limnerius, Axel Wernqvist Umeå Energi Arena Öst
2024-01-05 11:50 581800005 Södermanland - Östergötland 4 - 6 Edvin Lindelöf, Josephine Eriksson Thoren Arena
2024-01-05 11:50 581800006 Skåne - Jämtland/Härjedalen 7 - 0 Adam Rydholm, Emil Lindén Umeå Energi Arena Väst
2024-01-05 18:30 581800007 Västerbotten - Södermanland 8 - 4 Alexander Bergman, Robin Palander Thoren Arena
2024-01-05 18:30 581800008 Östergötland - Skåne 3 - 3 Fredrik Andersson, Handrin Thunqvist Umeå Energi Arena Öst
2024-01-06 09:00 581800009 Skåne - Västerbotten 4 - 5 Gabriel Nääs, Sebastian Asplund-Larsson Thoren Arena
2024-01-06 09:00 581800010 Jämtland/Härjedalen - Östergötland 0 - 14 Adam Rydholm, Emil Lindén Umeå Energi Arena Öst
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Östergötland 4 3 1 0 25-8 17 10
2. Västerbotten 4 3 0 1 27-12 15 9
3. Skåne 4 2 1 1 20-9 11 7
4. Södermanland 4 1 0 3 21-21 0 3
5. Jämtland/ Härjedalen 4 0 0 4 3-46 -43 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Distrikts-SM P16 Grupp 2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2024-01-04 11:30 581801001 Västsvenska - Gävleborg 10 - 3 Josephine Eriksson, Edvin Lindelöf Umeå Energi Arena Vatten
2024-01-04 14:50 581801002 Västergötland - Västmanland 5 - 1 Robin Palander, Alexander Bergman Umeå Energi Arena Vatten
2024-01-04 19:50 581801004 Västmanland - Västsvenska 1 - 5 Emil Lindén, Adam Rydholm Umeå Energi Arena Väst
2024-01-04 21:30 581801003 Västernorrland - Västergötland 2 - 6 Marcus Larsson, Oscar Skogsberg Umeå Energi Arena Vatten
2024-01-05 11:50 581801005 Västsvenska - Västernorrland 5 - 1 Handrin Thunqvist, Fredrik Andersson Umeå Energi Arena Öst
2024-01-05 11:50 581801006 Gävleborg - Västmanland 4 - 8 Christoffer Söderström, Marcus Yngvesson Umeå Energi Arena Vatten
2024-01-05 18:30 581801007 Västergötland - Västsvenska 5 - 2 Lucas Werelius, Can Asal Umeå Energi Arena Vatten
2024-01-05 18:30 581801008 Västernorrland - Gävleborg 4 - 8 Johan Larsson, Stefano Bianque Umeå Energi Arena Väst
2024-01-06 09:00 581801009 Gävleborg - Västergötland 2 - 5 Sean Limnerius, Axel Wernqvist Umeå Energi Arena Väst
2024-01-06 09:00 581801010 Västmanland - Västernorrland 8 - 4 Fredrik Andersson, Handrin Thunqvist Umeå Energi Arena Vatten
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Västergötland 4 4 0 0 21-7 14 12
2. Västsvenska 4 3 0 1 22-10 12 9
3. Västmanland 4 2 0 2 18-18 0 6
4. Gävleborg 4 1 0 3 17-27 -10 3
5. Västernorrland 4 0 0 4 11-27 -16 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Distrikts-SM P16 Grupp 3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2024-01-04 14:50 581802001 Uppland - Örebro 10 - 0 Gabriel Nääs, Sebastian Asplund-Larsson Thoren Arena
2024-01-04 18:10 581802002 Halland - Småland/Blekinge 3 - 6 Johan Larsson, Stefano Bianque Umeå Energi Arena Vatten
2024-01-05 08:30 581802003 Småland/Blekinge - Uppland 5 - 3 Lucas Werelius, Can Asal Umeå Energi Arena Väst
2024-01-05 08:30 581802004 Örebro - Halland 2 - 8 Fredrik Andersson, Handrin Thunqvist Umeå Energi Arena Öst
2024-01-05 15:10 581802005 Halland - Uppland 2 - 6 Fredrik Sjöberg, Filip Eriksson Umeå Energi Arena Väst
2024-01-05 15:10 581802006 Småland/Blekinge - Örebro 12 - 1 Sean Limnerius, Axel Wernqvist Umeå Energi Arena Öst
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Småland/ Blekinge 3 3 0 0 23-7 16 9
2. Uppland 3 2 0 1 19-7 12 6
3. Halland 3 1 0 2 13-14 -1 3
4. Örebro 3 0 0 3 3-30 -27 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Distrikts-SM P16 Grupp 4
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2024-01-04 14:50 581803001 Norrbotten - Värmland 4 - 2 Fredrik Andersson, Handrin Thunqvist Umeå Energi Arena Väst
2024-01-04 14:50 581803002 Stockholm - Dalarna 6 - 4 Fredrik Sjöberg, Filip Eriksson Umeå Energi Arena Öst
2024-01-05 08:30 581803003 Dalarna - Norrbotten 3 - 4 Filip Lövenklint, Theodore Idevall Thoren Arena
2024-01-05 08:30 581803004 Värmland - Stockholm 7 - 3 Oscar Skogsberg, Marcus Larsson Umeå Energi Arena Vatten
2024-01-05 15:10 581803005 Stockholm - Norrbotten 7 - 4 Gabriel Nääs, Sebastian Asplund-Larsson Thoren Arena
2024-01-05 15:10 581803006 Dalarna - Värmland 2 - 5 Lucas Werelius, Can Asal Umeå Energi Arena Vatten
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Värmland 3 2 0 1 14-9 5 6
2. Stockholm 3 2 0 1 16-15 1 6
3. Norrbotten 3 2 0 1 12-12 0 6
4. Dalarna 3 0 0 3 9-15 -6 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Övriga matcher
Distrikts-SM P16 Pl. 9-12
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2024-01-06 12:30 581806002 Halland - Norrbotten 6 - 4 Filip Lövenklint, Theodore Idevall Umeå Energi Arena Väst
2024-01-06 16:30 581806001 Skåne - Västmanland 4 - 5 e.förl. Filip Lövenklint, Theodore Idevall Umeå Energi Arena Väst
2024-01-07 08:00 581806004 Västmanland - Halland 7 - 5 Christoffer Söderström, Marcus Yngvesson Thoren Arena
2024-01-07 08:00 581806003 Skåne - Norrbotten 14 - 3 Alexander Bergman, Robin Palander Umeå Energi Arena Vatten
Distrikts-SM P16 Pl.13-16
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2024-01-06 12:30 581807002 Örebro - Dalarna 4 - 7 Alexander Bergman, Robin Palander Umeå Energi Arena Öst
2024-01-06 16:30 581807001 Södermanland - Gävleborg 4 - 1 Edvin Lindelöf, Josephine Eriksson Umeå Energi Arena Öst
2024-01-07 08:00 581807004 Södermanland - Dalarna 3 - 7 Johan Larsson, Stefano Bianque Umeå Energi Arena Väst
2024-01-07 08:00 581807003 Gävleborg - Örebro 3 - 4 Sean Limnerius, Axel Wernqvist Umeå Energi Arena Öst
Distrikts-SM P16 Pl.17-18
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2024-01-07 09:00 581808001 Jämtland/Härjedalen - Västernorrland 2 - 6 Kevin Neemé, Marcus Lineruth Jubileumshallen Teg
Distrikts-SM P16 Pl.5-8
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2024-01-07 09:45 581805002 Västerbotten - Värmland 9 - 6 Fredrik Andersson, Handrin Thunqvist Umeå Energi Arena Öst
2024-01-07 09:45 581805001 Östergötland - Stockholm 4 - 3 Fredrik Sjöberg, Filip Eriksson Umeå Energi Arena Väst
Slutspel
Distrikts-SM P16 A-slutspel
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2024-01-06 12:30 Kvartsfinal 3 581804003 Småland/Blekinge - Stockholm 7 - 3 Marcus Larsson, Oscar Skogsberg Thoren Arena
2024-01-06 12:30 Kvartsfinal 4 581804004 Värmland - Uppland 3 - 7 Lucas Werelius, Can Asal Umeå Energi Arena Vatten
2024-01-06 16:30 Kvartsfinal 1 581804001 Östergötland - Västsvenska 3 - 4 Gabriel Nääs, Sebastian Asplund-Larsson Umeå Energi Arena Vatten
2024-01-06 16:30 Kvartsfinal 2 581804002 Västergötland - Västerbotten 5 - 2 Handrin Thunqvist, Fredrik Andersson Thoren Arena
2024-01-07 09:45 Semifinal 1 581804005 Västsvenska - Småland/Blekinge 6 - 2 Sebastian Asplund-Larsson, Gabriel Nääs Thoren Arena
2024-01-07 09:45 Semifinal 2 581804006 Västergötland - Uppland 7 - 6 e.str. Oscar Skogsberg, Marcus Larsson Umeå Energi Arena Vatten
2024-01-07 14:30 Final 581804007 Västsvenska - Västergötland 6 - 2 Lucas Werelius, Can Asal Thoren Arena

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis