Så är läget med Tobias Gustafsson dagen innan VM

Följ Innebandymagazinet på

Google news

7 oktober. Det var senaste gången som landslagskaptenen Tobias Gustafsson – världens bästa spelare 2021 – spelade match. Hans Storvreta mötte då Hagunda, men efter halva matchen så fick backen kliva av. 

– Då fick jag ont. Det har varit en baksida som jag dragits med. Jag fick ju problem i somras under World Games och det kom tillbaka av nån anledning. Jag har varit orolig och velat bli bra, säger Tobias Gustafsson till UNT.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Den nyblivna 30-åringen, som gjort 73 landskamper och tre VM, spelade sin senaste match i den blågula tröjan i World Games-finalen tidigare i somras. 

Han har också funnits med på landslagets läger i Båstad, Halmstad och Knivsta och beskriver det som ett ”rejält test”. 

– Kroppen svarade superbra. Nu tar jag i trä men den känns väldigt bra. Det kommer ju matcher nästan varje dag och kommer att bli intensivt. Jag får ta en match i taget och se hur man mår dagen efter. Att det kommer tillbaka är aldrig bra men jag får väl skylla sig själv att man inte är så duktig på att underhålla servicearbetet. Så fort det dykt upp problem har jag fått behandlingar, säger han till UNT.

Sverige spelar sin första match i VM 2022 i morgon mot Tyskland, detta med matchstart klockan 12.00.


Taktiksnack inför VM med Niklas Nordén

✔ Libero-rollen ✔ ”Det är mot oss man bygger spelet” ✔ Ge över initiativet?

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: