Priset för exklusiva VM-upplevelsen: 950 000 kronor

Följ Innebandymagazinet på

Google news

Den som har närmare en miljon över kan få en minst sagt exklusiv upplevelse under VM i Tammerfors.

Foto: Per Wiklund

Det finska innebandyförbundet säljer nu en loge med plats för 138 personer till VM-finalhelgen i december.

Paketet kostar 85 000 euro, motsvarande omkring 950 000 svenska kronor, och gäller under hela finalhelgen den 12–13 december.

I paketet ingår bland annat platser till semifinalerna och medaljmatcherna i Nokia Arena samt mat och dryck. Men den stora höjdpunkten kommer först efter VM-finalen.

Kan få fira VM-guldet på planen – om Finland vinner

Om Finland vinner guld får de 138 gästerna nämligen gå ner på planen och delta i det finska lagets guldfirande.

– Finalhelgen på hemmaplan är en sådan stund som inte inträffar särskilt ofta för finländsk innebandy. Vi ville skapa ett paket där gästerna inte bara följer de avgörande matcherna, utan får uppleva mästerskapet på exceptionellt nära håll, säger VM-turneringens generalsekreterare Kati Voutilainen i ett pressmeddelande.

Hon fortsätter:

– Om allt går på bästa möjliga sätt för Finland kan kvällen avslutas nere på planen tillsammans med våra nyblivna världsmästare. En sådan upplevelse är svår att sätta ett pris på.

Logen är den största på Nokia Arena, med plats för 138 personer. Den riktar sig framför allt till företag och organisationer som vill samla större grupper under finalhelgen.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: