
Säsongens första trupp inför hemma-VM i Malmö
Den 1-4 augusti samlas herrlandslaget i Varberg för ett fyra dagar långt läger. Lägret blir avstampet på landslagssäsongen 2024/25 som kulminerar i hemma-VM i december.
Herrlandslaget rivstartar landslagssäsongen med ett läger på hemmaplan. Den 1-4 augusti samlas 22 spelare i Varberg för ett fyra dagar långt läger. Det stora målet för herrlandslaget den här säsongen är hemma-VM som spelas i Malmö den 7-15 december.
Lägret i Varberg innehåller flertalet innebandypass samt olika aktiviteter avsedda för att blågult ska få så bra start som möjligt på VM-uppladdningen.
Herrlandslagets första landskamper för säsongen spelas den 6-8 september i Winterthur, Schweiz. Då väntar Euro Floorball Tour (EFT) och möten mot Schweiz, Finland och Tjeckien.
Truppen till Varberg
Målvakter
Jon Hedlund, Pixbo IBK
Carl Bending-Sörling, IBF Falun
Utespelare
Casper Backby, IBF Falun
Jonathan Berglund, IBF Falun
Rasmus Enström, Alligator Malans, Schweiz
Alexander Galante Carlström, IBF Falun
Kevin Haglund, FBC Kalmarsund
Linus Holmgren, IBF Falun
Emil Johansson, IBF Falun
Markus Jonsson, Nykvarns IBF
Daniel Kalentun, IBF Falun
Gabriel Kohonen, Storvreta IBK
Malte Lundmark, IBF Falun
Linus Malmström, FBC Kalmarsund
Robin Nilsberth, Zug United, Schweiz
Ludwig Persson, Växjö IBK
Niklas Ramirez, Växjö IBK
Emil Ruud, IBF Falun
Johan Samuelsson, IBF Falun
Albin Sjögren, Zug United, Schweiz
Sakarias Ulriksson, Storvreta IBK
Oskar Weissbach, Pixbo IBK
Källa: pressmeddelande
Den här artikeln handlar om:





