Eliška Krupnová: ”Inte bra att Sverige och Finland blivit sämre”
För första gången någonsin missar både Sverige och Finland VM-finalen. Eliska Krupnova analyserar jätteskrällen och tippar guldet.
Promotion: Succén fortsätter – ALPHA EVOLAB Silver Edition från UNIHOC

Det blev en historisk innebandydag igår. För första gången någonsin stod det klart att Sverige och Finland skulle missa en VM-final – samtidigt. I stället blir det Schweiz och Tjeckien som gör upp i finalen som spelas i dag klockan 16.00.
Innebandymagazinet träffade den tidigare tjeckiska storspelaren Eliška Krupnová i arenan under den galna gårdagen. När Krupnová – som utsågs till världens bästa spelare 2020 – ombeds kommentera det som nyss hänt är hennes första ord ”chock”, men hon lägger sedan till:
– När jag var på konferens i går morse med coacher och lite andra gäster så tippade jag på Tjeckien och Schweiz i final!
Varför gick det som det gick?
– Det hade kunnat gå åt båda hållen, speciellt i Tjeckien–Finland. Sverige var inte bättre i dag. Sverige saknade verktyg och någon idé. Schweiz spelade disciplinerat, hade ett extremt bra försvarsspel och visade upp flera individuella prestationer med kliniska avslut.
I Schweiz mål storspelade Krupnovas tidigare lagkamrat från Pixbotiden, Lara Heini.
– Hon var fantastisk i går. Jag tror att hon har haft en lite tuffare period och inte varit sitt bästa jag, men i går visade hon verkligen klass. Hon vann målvaktskampen mot Lovisa Hedin tydligt.
Hyllar Kubečková: ”Är stolt”
Den första semifinalen som spelades under gårdagen vann Tjeckien, detta med 1–0 mot Finland.
– Det var en jämn match. Det är inte ofta en VM-semifinal slutar 1–0. Det var jämnt och chanser åt båda hållen. Några stolpträffar och två-mot-ettor. Återigen var det bra prestationer från målvakterna. Men som man säger: lågt på bortre brukar funka.
– Jag är stolt över Michaela Kubečková som har gjort en jättefin turnering. Jag är också stolt över att hon tar på sig kaptensrollen som kommer med mycket ansvar. En fantastisk första turnering för henne som kapten.
Var resultaten bra för innebandyn?
– Ja. Det är en bra grej att innebandyn blir mindre förutsägbar. Samtidigt tycker jag att det inte är bra att Sverige och Finland kanske har blivit lite sämre än förut. Det är ingen bra grej. Det vore bättre om Tjeckien och Schweiz jagar och verkligen toppar prestationen. De toppade prestationen, men samtidigt tycker jag att både Sverige och Finland gick lite, lite neråt. Det skrevs innan turneringen att Sverige har ett lag som kanske saknar lite form. Det visade sig nu lite grann.
Till sist, hur slutar dagens final?
– Tjeckien har hemma-VM och vann mot Schweiz i gruppen också. De har det mentala övertaget. Samtidigt är det en ny match och den startar 0–0. Fansen här kommer hjälpa tjejerna och det blir guld för Tjeckien.
Den här artikeln handlar om:







