Blogg: Följ VM-reportrarna bakom kulisserna
Innebandymagazinets Victor Westlund och Christian Svensson är på plats i Tjeckien under hela VM-turneringen.
Promotion: Succén fortsätter – ALPHA EVOLAB Silver Edition från UNIHOC
Varje morgon tippar jag samtliga matcher under dagen i artikelserien ”Dagens VM”.
Sverige-Sverige spådde jag skulle sluta 6-3, men dessvärre märkte jag efter att tag att jag vänt på siffrorna och råkat skriva 3-6 till Schweiz (att fela är ändå mänskligt).
Nu ångrar jag rätt så rejält att jag inte lät siffrorna stå kvar i artikeln. Det hade i så fall vägt upp för mina många fel jag haft i spådomarna det här mästerskapet.
Besegrar Norge med 5-3, då överraskas ledare med en vattendusch.
Fyra timmar innan finalen frågar jag en tjeckisk journalist i pressrummet om han är nervös. ”No, why?” blev hans svar. Kaxigt.
28 år tog det – men nu får vi äntligen en drömbronsmatch mellan Sverige och Finland.
Två giganter, en enda medalj. Det här har aldrig hänt förut: att både Sverige och Finland bommar en VM-final. Och ännu mer svindlande – Sverige har aldrig lämnat ett VM utan medalj. Det tar slut idag.
För Finland viker sig alltid när det gäller som mest. Det betyder också att de är bättre rustade att ladda om inför bronsmatchen. Sverige, som är vana att gå för guld, har svårare att växla om till ett ”tröstpris”. Därför blir det finsk seger – med ett par bollar.
Och i finalen?
Tjeckiens första final någonsin. På hemmaplan. Publiken, trycket, allt talar för guld. Men så händer det där som förändrar allt: Michaela Kubeckovas skada i slutminuterna mot Finland. Hon är navet i Tjeckiens förstafemma – och jag tror inte hon kommer kunna spela.
Det är den lilla, avgörande detaljen som vänder det här.
Schweiz vinner. Och tar sitt andra VM-guld i historien.
Den här artikeln handlar om:







