Tredje rookiekandidaten i SSL Herr

Följ Innebandymagazinet på

Google news

Falkenbergskillen gjorde succé i tre raka säsonger för Strängnäs i Allsvenskan Norra efter 130 poäng på 58 matcher. Nu har han även gjort succé i SSL och är nominerad till titeln Årets Rookie 2021/22. Nyss blev han också uttagen i A-landslagets trupp till World Games som spelas den 8-12 juli i Birmingham, USA.

– Han har tagit klivet från Allsvenskan till SSL imponerande snabbt, säger Johan Kihlblom i Mullsjö till Innebandymagazinet. 

Adam Nilsson som blir 23 år under 2022 berättade tidigare denna säsong för Innebandymagazinet varför det blev innebandy en gång i tiden. 

– Varför det blev innebandy vet jag faktiskt inte riktigt. Jag höll på med fotboll och några kompisar började spela innebandy, då tänkte jag väl att jag också ville testa det. Laget hette ”Svarta humrarna” i Glommen. Jag körde med pojkar 98, ett år äldre än mig, det fanns inga 99:or när jag började. Efter att ha spelat många år där i ungdomen så gick jag till Tvååker och spelade i deras juniorverksamhet, vi hade ett väldigt bra 99-lag. 

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Men innebandyresan för rookie-kandidaten var inte spikrak därefter. Han slutade med innebandy under ett år.

– Det stämmer faktiskt.  Jag spelade i Tvååker i två säsonger, sedan la jag faktiskt av med innebandyn ett år. Varför vet jag inte riktigt, jag var väl inte så sugen. Sedan började jag träna med Glommen, moderföreningen, och spelade i division 4. Efter det så hörde Vinberg av sig och jag spelade där på dubbellicens. 

– Sedan gick jag till Warberg IBF och spelade där en säsong. Jag hade tänkt stanna där och spela en säsong till i division 1 om inte Strängnäs hade hört av sig. När de gjorde det så var det bara att skriva på direkt, jag ville uppåt i divisionerna och få möta bättre motstånd på träningarna och allt, för att bli en bättre innebandyspelare. Och nu är jag i Växjö efter tre år i Strängnäs. Det är väl min resa fram till idag i korthet.

Adam Nilsson är nu nominerad som den tredje herrkandidaten till titeln Årets rookie i SSL 2021/2022. Årets Rookie utses av Innebandymagazinet i samarbete med FSSL varje säsong i Svenska Superligan. Fem kandidater till titeln utses och en av dessa blir sedan Årets Rookie, ett pris som delas ut i samband med SM-finalen den 23:e april i Avicii Arena, tidigare Globen.

De två tidigare kandidaterna som har presenterats är Felix Abrahamsson (Hagunda) och Leo Torell Hagström (Linköping).

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Årets rookie kandidat 3:

Fakta: Adam Nilsson

Klubb: Växjö IBK 

Född: 1999

Position: Forward

Fattning: Right

Moderklubb:  Glommens IBK

Klubbar i karriären:

Strängnäs IBK 2018-2021 

Warberg IBF 2017-2018

Vinbergs IBS 2016-2017

Tvååkers IBK 2014-2015

Glommens IBK 2007-2014, 2015-2017


Highlights: Växjö-Pixbo Wallenstam 7-2

 

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: