
Han är fjärde rookie-kandidaten i SSL Herr
Tre matcher på dubbellicens i Pixbo Wallenstam i SSL och nu en hel säsong med Helsingborg med mersmak har Oscar Johansson nominerats till årets rookie.
Pappa var en fruktad speedkula och målskytt i främst Gråbo IBF i Lerums kommun på 1990-talet och lillebror Victor Johansson blev förra säsongen etta på Innebandymagazinets Topp-100 talanglista. Nya generationens Johansson valde bort västkusten mot Skåne för att få sitt genombrott i SSL.
– Oscar Johansson är en framtida storback och med rätt förutsättningar har han alla ingredienser för att nå ett landslag i framtiden, förklarar Helsingborgstränaren Niklas Pålsson.
Årets Rookie utses av Innebandymagazinet i samarbete med FSSL. Vinnaren mottager sitt pris i samband med SM-finalen den 23:e april i Avicii Arena, tidigare Globen. Fem kandidater till titeln utses varje säsong och en av dessa blir sedan Årets Rookie.
Fakta: Oscar Johansson
Född:2002
Position: Back
Klubb: FC Helsingborg
Moderklubb: FBC Lerum
Övriga klubbar:
Pixbo Wallenstam IBK 2020-2021
Partille IBS 2016-2017
FBC Lerum 2009-2021
Den här artikeln handlar om:





