
Emrick Wiggur klar för Jönköping
Emrick Wiggur tog precis SM-guld med Storvreta men är nu klar för spel med Jönköping till kommande säsong. Emrick är född 2002 och har tidigare representerat RIG Umeå under sin skoltid innan han blev klar för Storvreta. Där spelade han i två säsonger innan flyttlasset nu går till Jönköping. Han har även hunnit med en sejour i Hagunda.
– Emrick kommer från en tid med begränsad speltid i en klubb som precis tagit SM-guld. Vi hoppas att den erfarenheten ska omsättas i prestation på plan. Emrick kommer vara en stor del av vår framtid och tillsammans med övriga truppen ska han ta kliv i sin utveckling och se till att vi tar den där slutspelsplatsen, säger sportgruppens Joakim Nordén i ett pressmeddelande.
Han kommer från en tid i Storvreta med viss begränsad speltid på backplatsen. I Jönköping återförenas han med tidigare lagkamraterna Melker Hemmingberg och Emil Jacobsson från tiden i Ledberg. Jönköping siktar nu på att ta sig till slutspel nästa säsong och Emrick vill vara en del av det.
– Sen första samtalet med JIK har det känts bra hela tiden. De är ute på en rolig och spännande utmaning som jag tror väldigt mycket på. Att få återförenas med Melker och Emil spelar så klart in och ska bli väldigt roligt. Vi kommer ta kliv och nästa år ska JIK spela slutspel, säger Emrick Wiggur.
Den här artikeln handlar om:






