Emil Mattsson debutmålskytt i Storvreta
Under onsdagskvällen så spelade Storvreta sin andra träningsmatch på den hör försäsongen, detta mot Hagunda. Den första matchen spelades mot Grasshoppers Zürich och slutade med en 10-5-vinst till Uppsala-laget.
Man är fortsatt obesegrade under sommaren då man även vann mot Hagunda igår. Likt matchen mot Grasshoppers fick man fin utdelning framåt då man vann med 9-4.
Bland Storvretas målskyttar hittar vi välkända namn som Otto Weidman, Andreas Stefansson, Rasmus Andersson, Emil Helmrich och Albin Sjögren. I målprotokollet finns även en mindre etablerad spelare med: Emil Mattsson.
Mattsson är född 2005 och ses som en av Sveriges största talanger i sin åldersklass. Han slutade på en 16:e plats på Innebandymagazinets 100-talanglista i början av året, då med följande motivering:
Från en uppländsk kapten till en annan, Emil Mattsson väntas nämligen få bära kaptensbindeln i pojklaget i Uppland. Det här är en back som har gått från klarhet till klarhet i sin utveckling. Redan för två säsonger sedan utsågs han till bästa rookie i sin JAS-grupp och på senare tid har han börjat knacka på dörren till A-lagsspel där han tränat en hel del med SSL-laget. Väldigt brytningssäker i defensiven samtidigt som han har en fin bollbehandling och bidrar mycket i det offensiva spelet.
17-åringen har tränat med A-laget hela sommaren och fick nu alltså göra sitt första A-lagsmål i den röda tröjan (du kan se samtliga mål i spelaren ovan).
– Ja, vad ska man säga. Jag fick en skön passning och då var det bara att nypa dit, det var inget svårt, säger han till Storvretas Youtube-kanal (se hela intervjun nedan).
Faktum är att han A-lagsdebuterade mot just Hagunda – förra sommaren. När han tar en ordinarie tröja återstår dock att se.
– Så snart som möjligt hoppas jag! Nej, ingen stress. Jag är bara 17 år gammal så det får komma när det kommer.
Den här artikeln handlar om:





