Revansch eller ridå – Hagunda slåss för säsongen mot rivalen Karlstad
Hagunda jagar revansch mot Karlstad – förlust ikväll och säsongen är över för Uppsalalaget.
Karlstad och Hagunda har utvecklat en rivalitet de senaste säsongerna – fylld av tuffa och dramatiska matcher. Förra säsongen möttes de i SSL, där Hagunda vann båda mötena. I år i allsvenskan blev det varsin seger – och Hagunda fick se sig besegrade i säsongsavslutningen när Karlstad tog sin första seger mot dem.
Nu står de mot varandra i kvalet tillbaka till SSL – och där var det Karlstad som drog det längsta strået i första mötet. Men det började annars bra för Hagunda, som ledde med 1–0 efter en stabil första period.
– Jag tycker vi gör en ganska bra prestation överlag. Vi hanterar kallduschen i andra rätt bra mentalt, men det är såklart frustrerande att vi inte lyckas sätta dit bollarna när vi har chanserna. Vi skapar tillräckligt för att vinna den här matchen, men är för ineffektiva när det verkligen gäller, säger Hagundas kapten Adam Nilbrink till Innebandymagazinet.
Sedan small det. Karlstad kom ut som ett nytt lag efter paus och smällde in tre mål på två minuter. Hagunda fick jaga resten av matchen.
– Det är extra surt att förlora på det här sättet, när det känns som att vi faktiskt förtjänade segern mer sett till spelet. Men det är ju så här Karlstad är – de är sylvassa när vi slappnar av en sekund. Vi vet om det, ändå straffar det oss direkt. Där måste vi vara betydligt mer noggranna och distinkta när vi får våra lägen.
Segern innebär att Karlstad nu har två raka mot Hagunda och leder med 3–2 i inbördes möten totalt. Men faktum är att Karlstad aldrig vunnit i Uppsala.
Inför kvalet kallade Karlstads Simon Sjögren just Hagunda för ”ett spöke” för värmlänningarna – och det lär ligga kvar i bakhuvudet inför kvällens ödesmatch.
Nilbrink ser fram emot bataljen.
– Jag har inga problem att möta Karlstad. Det brukar bli roliga och intensiva matcher. Lottningen blev som den blev men jag är nöjd med den.
Från början var tanken att ettan till sexan i allsvenskan skulle kvala mot SSL. Men när Thorengruppen meddelade att de drar sig ur nästa säsong på grund av ekonomiska skäl ändrades upplägget.
Visby och Hovslätt gick direkt upp. Kvar blev ett renodlat slutspel där trean Karlstad ställs mot sexan Hagunda och fyran Lund mot femman Strängnäs. Vinnarna möts sedan i en sista kvalrunda om den tredje platsen i SSL.
– Det är lite speciellt i år, men jag gillar det. Det skapar en extra nerv i kvalet när fler lag får chansen att spela om SSL-platserna. Jag fattar hela upplägget och det blir en spännande kvalserie
Han har också förståelse för diskussionen som blossat upp kring hur många lag som ska gå upp till SSL och hur många som åker ner.
– Jag fattar båda sidor. Alla vill ju ha en så stabil och jämn Superliga som möjligt. Samtidigt… nu är det som det är och det är bara att köpa läget.
Nu måste Hagunda vinna för att säsongen inte ska ta slut redan ikväll.
– Vi måste våga kliva fram mer och spela lite mer obekvämt för Karlstad. Det är där vi måste bli bättre – i att verkligen ta kampen framför mål och sätta dit våra chanser. Vi vinner skotten ganska klart senast, men det hjälper inte när vi är för ineffektiva. Nu handlar det om att höja kvalitén i avsluten och se till att vi är skarpa när det gäller.
Nilbrink är säker på att Hagunda är redo för SSL – och till och med bättre rustat än senast de var där.
– Vi har vuxit mycket den här säsongen. Det har varit nyttigt för oss att spela ett år i allsvenskan, lära oss hantera olika typer av matcher och verkligen få jobba in vårt spel. Vi började svajigt men har blivit mer stabila för varje månad som gått. Jag tycker faktiskt vi är ett bättre lag nu än när vi spelade i SSL senast – och det känns som vi är redo att ta klivet tillbaka.
Vem kliver fram som hjälte ikväll?
– Jag tror stenhårt på att det blir Alexander Spinord. Han har en bössa som kan avgöra matcher. Han sätter ett par riktigt viktiga slagskott.
Extra speciellt för Nilbrink är att hans moderklubb Åkersberga samtidigt kvalar till allsvenskan.
– Jag följer dem stenhårt, det är klart. Jag har ju många nära vänner där och det vore fantastiskt kul om de tog klivet upp. Med den trupp och den föreningen de har nu så tror jag verkligen på dem. Och ja, det hade varit otroligt speciellt att få möta min moderklubb nästa säsong – att komma hem till Åkersberga och spela en riktig match, det vore en häftig känsla.
Men heslt vill så klart Nilbrink slippa möta Åkersberga nästa säsong för att han spelar i SSL med Hagunda då. Men då måste det bli vinst ikväll i en match som startar 19.00 som du kan se här på Aftonbladet TV.
Den här artikeln handlar om: