Hallå där, Andreas ”Karlan” Karlsson…

Följ Innebandymagazinet på

Google news

… Karlstads tränare, inför match 3 i den allsvenska kvalfinalen. Man ligger under mot Dalen med 2-0 i matcher och idag (start 15:00) är värmlänningarna piskade att vinna i Umeå för att hålla matchserien vid liv, även om en eventuell förlust skulle ge en andra chans till uppflyttning i den kommande andra kvalfinalen. 

Foto: Tomas Brandt Wangel

Vad är det samlade intrycket från de två matcherna hittills?

– Väldigt tajta matcher och roliga matcher, tyvärr för vår del har Dalen dragit längsta strået, konstaterar “Karlan” till Innebandymagazinet. 

Vilka delar i ert spel är du nöjd med så här långt och vad vill ni framför allt slipa på?

– Tycker vi överlag har satt en bra defensiv grund, det vi behöver bli bättre på är det offensiva spelet, att verkligen ta betalt i offensiven är prio framöver.

Var tycker du generellt att respektive lags största styrkor finns?

– Dalen är ett spelskickligt lag och taktiskt duktigt lag, spelar med bra bolltempo. Våra styrkor tycker jag är att vi är jobbiga att möta, och en tung offensiv som jag hoppas ska släppa på nu.

Vad har du för hälsning till era fans inför match 3?

– Framförallt tack för allt stöd och support, och vi ger aldrig upp!

15.00: Se matchen på Innebandy Play

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: