Alunda skaffade sig matchboll – kan skicka Nacka på semester ikväll

Alunda tog första steget mot SSL efter sudden-seger mot Nacka – nu jagar de skrällen på hemmaplan ikväll.

Alunda tog en oväntad ledning i SSL-kvalet efter en dramatisk 5–4-seger mot Nacka i sudden death. En liten miniskräll – sett till att Nacka slutade före i tabellen och dessutom vann båda mötena i grundserien.

– Det var en ganska svajig match. Nacka rullade boll bättre än oss, men vi satte försvarsspelet och var effektivare när lägena kom. Sen gör Lollo (Lovisa Nilsson) en grym insats i målet som vanligt, säger Elin Höglund till Innebandymagazinet.

Slutet av serien blev ett taktiskt pussel för Alunda. Inför sista omgången visste de att seger skulle innebära att man slapp seriesuveränen Storvreta i kvalet – laget som vunnit serien överlägsete men som Alunda faktiskt slagit i båda grundseriemötena. En förlust hade istället gett ett glödhett derby direkt i kvalet.

– Vi pratade om att gå ut och avsluta serien så bra vi kunde utan att tänka för mycket på vilka vi ville eller skulle få möta. Men visst, vi gjorde bra matcher mot Storvreta och visade att dom har det svårt mot oss så såklart hade det varit ett roligt och hett derby. Samtidigt var det skönt att få chansen att ta revansch på Nacka istället.

Och revansch fick de – i alla fall tillfälligt. Nacka vann skotten med 30–20 och dominerade stora delar av andra perioden, men Alunda stod emot. I tredje perioden var det Uppsala-laget som tog över, mycket tack vare Höglund som låg bakom 3–3-kvitteringen och sedan själv klev fram som matchvinnare i sudden.

– Ärligt talat var det inte min bästa match, jag hade några lägen jag borde gjort bättre. Men det var jäkligt skönt att få avgöra.

Nu har Alunda chansen att fullborda skrällen och skicka Nacka på sommarsemester redan ikväll.

– Vi ska inte tänka så mycket på vad som står på spel. Bara gå in, göra jobbet och spela vårt spel. Sätter vi försvaret och är effektiva framåt så kan vi avgöra ikväll.

Blir du matchhjälte igen då?

– Nej, jag tror inte på en matchhjälte idag. Det blir en riktig laginsats – vi ska kriga tillsammans och få energi från vår grymma publik.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: