Efter tunga tappen – Pixbo utlovar nyförvärv: ”En liten bomb”
Peter Runnestig, elitansvarig i Pixbo, om nya tränarstaben – och varför huvudcoachen först tackade för sig innan han kom tillbaka.

Den 9 maj meddelade Torbjörn Jonsson på att hans tid som tränare för Pixbos SSL-herrar var över – han skulle lämna efter bara en säsong på posten. Jonsson skrev då följande på sin Instagram.
”Stort tack Pixbo IBK för förtroendet som huvudtränare för Pixbo herr SSL 2024/2025: vilken säsong vi hade även om vi inte nådde alla uppsatta mål på resan, nu bär det iväg mot nya utmaningar.”
Idag, drygt en månad senare, gick Pixbo ut med ett pressmeddelande som handlade om kommande säsongs tränarstab. Vem som blir huvudtränare? Torbjörn Jonsson.
Peter Runnestig, elitansvarig i Pixbo, förklarar situationen.
– Vi har ju fört dialoger med flera ledare – inklusive med Torbjörn – fram och tillbaka. Han hade ett ettårskontrakt, så det var inga konstigheter. Det var ju inte så att vi inte hade pratat om en förlängning eller så heller. Det var ett tack för den här tiden. Sen tog vi upp dialogen igen och han är supertaggad på att köra. Då känns det kanonbra att hålla kvar den kontinuiteten också.
Tidigare storspelare ansluter till ledarstaben
Jonsson får i staben sällskap av rutinerade namnen Adam Lindberg, Andreas Skoglund och Magnus ”Aga” Augustsson, alla tidigare spelare i klubben.
– Tobbe har ju varit med nu i ett år och står som huvudtränare. Han kommer vara den som samordnar och ser till att allting funkar. Adam var ju med i slutet av säsongen, i slutspelet och stöttade upp ledarstaben med Torbjörn och Anders. Han har ju koll och har varit med i föreningen i 100 år, säger Runnestig.
– Andreas Skoglund, som jag själv spelade med under rätt många år här i Pixbo, var ju tränare i Lindås bland annat och tränar nu sin grabb i Pixbo pojkar -09. Han var även inne för tre, fyra säsonger sedan och stöttade upp.
– Augustsson hade jag som tränare 2006 senast, sedan var han i Älvstranden en sväng. Hans meritlista talar för sig själv, vad han kan både som tränare och spelare.
Så ska Pixbo ta nästa steg
Efter många säsonger i mittens rike har nu Pixbo tagit sig till tre raka SM-semifinaler. 2023/24 blev det spel om guldet i Friends Arena, men i våras tog säsongen slut i semifinalen mot Storvreta.
Runnestig får frågan vad nästa steg för Pixbo är, och svarar då hemlighetsfullt:
– Det kommer att bli ett lite annorlunda uppdrag som vi kanske inte kommunicerar externt, men internt har vi ett ganska tydligt uppdrag för den nya ledarstaben – vad de ska jobba med kommande säsong.
Vill du utveckla vad det handlar om?
– Det är inga svåra saker, men vi tar en ny riktning i hur vi vill styra laget och lite sådana saker. Vi testar lite nya grejer som alltid i vår förening. Vi testar och ser om det fungerar och funkar. Funkar det så kör vi, annars så ändrar vi på oss helt enkelt.
Tappat viktiga forwards: ”Det brukar lösa sig ändå”
Pixbo kommer nästa säsong till spel utan några av lagets mest tongivande forwards som varit i klubben länge. Oskar Weissbach lämnade tidigt för Rychenberg, och i dagarna kunde Innebandymagazinet avslöja att både Gustav Fritzell och Felix Lanver valt att lägga klubban på hyllan.
– Det är ju jättetråkigt, såklart. Två fantastiska spelare. Vi har ju fört dialog med dem under många år om hur framtiden ser ut. Nu kommer vi till ett läge där vi gärna såg att de på något sätt skulle vara kvar.
– De gör andra saker i livet, Gustav är ju tvåbarnspappa precis, så han kände att han ville spendera tiden med sin familj. Felix känner att han är klar, berättar Runnestig.
– De två tillsammans med Oskar Weissbach och ytterligare några spelare som lämnar är jättetunga tapp för oss, men vi har ju tappat bra spelare förr! Magnus Augustsson, Anders Hellgård, Adam Lindberg, Niklas Jihde, Martin Östholm och så Daniel Kalentun i närtid. Det brukar lösa sig ändå. Men det är klart, man vill aldrig tappa någon spelare.
Har ett nyförvärv att presentera: ”Det kommer nog en liten bomb närmsta dagarna”
På minuskontot hittar vi också Filip Kalentun som lämnat för schweiziska Chur samt Gustav Ringhagen (Hovslätt) och Oskar Hammarqvist (Partille). Pixbo har tagit in två spelare utifrån, tjeckiska forwarden Jakub Faksa och Faluns landslagsback Emil Kalentun.
Ni brukar ersätta spelare internt istället för att ta in meriterade stjärnor. Blir det samma sak i år?
– Dels har vi värvat Jakob Faksa från Tjeckien som är på plats nu. Han kommer att träna med oss och sen kommer han att ansluta längre fram i juli. Det är en ung kille som var med i landslaget den samlingen och spelade mot Sverige, så det är en jättespännande spelare.
– Sen har vi givetvis Emil Kalentun som kommer in utifrån med sin rutin och erfarenhet från Falun, och den spelaren han är.
– Vi lyfte upp 06:or på kontrakt, Melvin Lutmers och Liam Juhlin, som kommer in och får chansen här. Sen har vi ytterligare två spelare till på talangkontrakt, och det kommer förmodligen att bli någon till här framöver. Vi håller vår strategi och modell, så det känns jäkligt spännande nästa år.
Är ni färdigvärvade om vi tittar på forwardsidan nu, där ni tappat många spelare?
– Vi är klara. Vi letar ingen extern spelare, det är i sådana fall om vi väljer att titta på spelare internt. Det beror lite på hur inledningen av säsongen utvecklar sig. Men vi tittar inte på någon mer spelare utifrån.
Vilka ska främst kliva fram nu när de tongivande namn lämnat? Är det spelare som Marcus Peil, Jakob Heins och Victor Johansson exempelvis?
– Ja, och kanske även Faksa och Arvid Äse som behöver ta ett kliv till. Han har gjort en bra första- och andrasäsong. Men som du säger: Heins, (Wiktor) Lundstedt, Johansson, Peil. Det är en hel uppsjö med spelare som kommer få ett annat förtroende i år och som kommer behöva ta det. Vi litar blint på att de kommer lösa det på ett galant sätt.
Runnestig berättar också att man har en kommande nyhet att släppa.
– Det kommer nog en liten bomb här nu de närmsta dagarna, men annars är vi nog klara. Det är nyförvärv det handlar om.
Pixbo silly season 2025
Klara in
Joel Lindberg, back (juniorlaget)
Václav Babík, center (juniorlaget)
Emil Kalentun, back (Falun)
Jakub Faksa, forward (Liberec)
Liam Juhlin, målvakt (juniorlaget)
Melvin Lutmers, forward (juniorlaget)
Klara ut
Oskar Weissbach, forward (Rychenberg, Schweiz)
Filip Kalentun, back (Chur, Schweiz)
Gustav Ringhagen, målvakt (Hovslätt)
Oscar Hammarqvist, center (Partille)
Felix Lanver, forward (slutar)
Gustav Fritzell, forward (slutar)
Den här artikeln handlar om:





