
Nykvarns besked om skadade stjärnorna
Det stod i veckan klart att Hampus Ahrén missar landslagets dubbelmöte mot Finland (Finnkampen) som spelas imorgon och på lördag. Orsaken till det är en skada han drog på sig tidigt på säsongen – den nyblivna 23-åringen ådrog sig en spricka i ett ben i armen när han skulle hoppa över ett byggstaket.
Ahrén prövade att spela i Nykvarns träningsmatch mot Kalmarsund den 12 augusti men det utfallet blev inte lyckat. Tränare Nicklas Hedstål ger dock ett lugnande besked nu till Nykvarns fans – han berättar för Innebandymagazinet att Ahrén är spelklar till lagets premiär mot Falun den 16 september.
Skadad är även Nykvarns profilvärvning inför den här säsongen, Markus Jonsson. Backen skadade knäet i slutspelet och har inte spelat sedan dess men ska snart vara i spel igen för sitt nya lag.
– Ja, jag ligger egentligen någon månad före i fas och väntar egentligen bara på att få göra ett sluttest. Jag ska göra hopp och testa styrkan, så kan man sammanfatta det, säger Markus Jonsson till LT.
Den här artikeln handlar om:







