Hårt matchad “CA” poängräddare för Helsingborg

MATCHKRÖNIKA. Så mycket spelade Christoffer Andersson – ”Ville inte erkänna det

Hemmamatch mot nykomlingen Warberg, det var en av tabelljumbon Helsingborgs bättre möjligheter att vinna i återstående spelprogram av SSL. Förutsättningarna blev inte sämre av fint publikstöd med 1 822 åskådare på läktarna tack vare fri entré, inte heller av att meriterade målvakten Jonathan Edling gjorde sin andra matchstart för säsongen i sin sporadiska comeback.

Att det är förstakedjan med Christoffer Andersson, Linus Bergström och succérookien Isac Olsson Ferm som driver detta skånska lag offensivt är tydligt. Nu släppte de in de två första målen, men i längden brukar det löna sig att ha dem på banan och de skulle vända på den statistiken ganska snabbt. Med tre raka assists från “CA” gick Helsingborg från 0-2 till 3-2 på sju minuter i första perioden. Warberg hann kvittera till 3-3 innan pausvilan.

Lite gurgel vid signalen gjorde att man gick in i spel fyra mot fyra i period 2. Då fick Edling direkt hoppa över sargen till förmån för en extra utespelare, ett numera välkänt men piggt coachdrag inom elitinnebandyn för att med stort tålamod spela sig fram till en klar målchans i ett “låtsas-powerplay”. Det gav också effekt när Christoffer Andersson med en fjärde (!) assist hittade Olsson Ferm på bortre stolpen.

Därefter tycker jag att Warberg tar över mer och mer, särskilt mot slutet av andra perioden, där det blev uppenbart (även om “CA” inte ville erkänna i pausintervjun efteråt att trötthet skulle vara ett problem) att hallänningarna drog fördel av att ha matchat fler spelare. Hemmalaget gick hårt på två femmor och hamnade i längre och längre byten. Jag klockade Andersson genom hela matchen och i första perioden hade han en jämn takt med byten på cirka en minut. I andra och tredje blev de desto längre, ibland medvetet, och också delvis för att Warberg skapade fler långa anfall.

Christoffer Anderssons speltid
Period 1: 10 minuter, 35 sekunder
Period 2: 11 min, 40 sek
Period 3: 13 min, 5 sek
Förlängning: 1 min, 5 sek
Totalt: 36 min, 25 sek


Som en följd av att Warberg tar över och skapar tryck så får de också med sig en utvisning som de tidigt utnyttjar i period 3. Därefter ska Helsingborg tacka Jonathan Edling. Målvaktsveteranen hade kanske inte gjort någon supermatch innan dess, men här gör han dubbla jätteräddningar efter slarv och bjudningar från utespelarna. Ytterligare ett tecken på trötthet.

Warberg borde där ha sett till att få bättre betalt. Istället sätter man sig i det svåra mentala läget att bara leda med ett mål och hamnar mer och mer på hälarna. Christoffer Andersson, vem annars, ville inte bara göra assists i den här matchen och blev också målskytt när han kvitterade till 5-5 med drygt två minuter kvar. Att det sedan är Warberg som tidigt tar extrapoängen i förlängningen via en frislagsvariant var på nytt en signal om att Helsingborg var tröttare och inte hade skärpan att vrida på huvudena tillräckligt i markeringsspelet.

Bredden avgjorde ändå till slut, och två poäng tror jag Warberg hade tagit på förhand, dock tycker jag inte att de ska vara helnöjda med insatsen. De borde ha tagit med sig sitt momentum från slutet av andra perioden på ett bättre sätt och straffat skåningarna hårdare.

Borde Helsingborg ha gjort annorlunda? Nej, att gå hårt på två femmor är nog fortsatt deras bästa chans. Men det måste svida att inte ta mer tillvara på den gyllene möjlighet man av flera skäl hade idag.

Matchfakta: Helsingborg–Warberg 5-6 (3-3, 1-1, 1-1, 0-1)
Första perioden: 0–1 (2.51) Zeb Johnsson (Filip Holmer), 0–2 (5.10) Max Källerteg (Willy Sedin), 1–2 (7.11) Albin Strand (Christoffer Andersson), 2–2 (11.35) Isac Olsson Ferm (Christoffer Andersson), 3–2 (14.23) Linus Bergström (Christoffer Andersson), 3–3 (17.22) Max Källerteg (Willy Sedin).
Andra perioden: 4–3 (21.20) Isac Olsson Ferm (Christoffer Andersson), 4–4 (26.03) Jesper Larsson (Filip Holmer).
Tredje perioden: 4–5 (40.48) Max Källerteg (Filip Erheden), 5–5 (57.56) Christoffer Andersson (Axel Lindkvist).
Förlängning: 5-6 (61.06) Hugo Jonsson (Zeb Johnsson).


Form senaste fem matcherna (segrar-1 poäng-förluster):
Helsingborg: 1-1-3
Warberg: 2-2-1

Nästa match:
Helsingborg: Jönköping, hemma, 11 februari
Warberg: Team Thorengruppen, borta, 12 februari

TV: Moa Andersson minns tillbaka på Champions Cup-finalen: ”Man kunde se det i ögonen på folk”

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: