
Fyra spelare skadades i toppmötet: ”De är ju trötta”
Så är statusen på spelarna som fick kliva av matchen mellan Falun och Växjö.
Gårdagens SSL-möte mellan Falun och Växjö, som slutade med en 8-7-seger åt Falun efter förlängning, blev inte bara mål– och händelserikt: Inte mindre än fyra spelare fick lämna planen under matchens gång.
För Falun uppstod oroväckande bilder när backstjärnan Daniel Kalentun, som nyss återvänt efter en knäskada, fick linka av planen under första perioden.
– Jag fick en liten stukning i foten, vi får se hur det är i morgon (läs: idag), men jag har inget svar just nu, säger Daniel Kalentun till Falu-Kuriren.
Sportchefen: ”Det blev tårar”
Växjö hade än mer otur, här fick tre spelare kasta in handuken innan matchen var över: Victor Hansson, Jesper Sankell och Martin Håkansson.
Först ut att lämna var Hansson, en annan spelare med stor skadehistorik bakom sig.
– Han har ju en historia av det där knät och har mycket brosk i det. När brosken träffar varandra gör det ju ont. Det vek sig i knät, men förhoppningsvis är det inte värre än så, sa Växjös sportchef Erik Eskils till Smålandsposten efteråt.
Han fortsatte:
– Det är ingen ny skada. När han ramlar slår han knät i backen. Det blev tårar. Ofta när de kommer vet jag att det är för att han är så jävla rädd att det ska vara över, men så fort vi kom in i omklädningsrummet var det ganska okej.
Jesper Sankell fick lämna under förlängningsspelet.
– Det är inte hans stökiga knä utan det andra. Vi har två matcher där vi sliter rätt hårt på de här gubbarna, så de är ju trötta. Men vi får invänta morgondagen (läs: idag) och se vad fysion säger, om det är nåt som behöver vilas nästa vecka, säger Eskils.
För Håkanssons del så kommer lugnande besked: Under matchens gång högg det till i låret, men efter slutsignal var han ute och joggade och kände då ingenting.
Video
"Ibland låter det som att Växjö har hur mycket pengar som helst"
Den här artikeln handlar om: