
Forsman Eklund efter debuten: ”Som en liten bekräftelse”
Succeforwarden om säsongsinledningen, landslagsdebuten och helgens match.

Innebandymagazinet kunde avslöja att William Forsman Eklund var uttagen till herrlandslagets samling för Euro Floorball Tour i Nyköping. Förra helgen var det dags och Kalmarsund-forwarden gjorde ett godkänt första intryck.
– Jättekul, såklart lite nervöst inför första matchen, men det släppte under matchens gång. Då det bara var ut och spela sitt spel, då det är det man blivit uttagen för, säger Forsman Eklund till Innebandymagazinet.
Sverige vann turneringen och Forsman Eklund blev målskytt två gånger om i en av matcherna. Helgen i sin helhet ger han godkänt.
– Absolut en godkänd helg, en helg där vi hade mycket fokus på spelet och att jobba med gruppen i sin helhet. Sedan såklart jätteskönt att vinna även fast det är en träningsturnering, menar han.
Känner du att du kunde gjort mer?
– Lite både och, jag blev lite defensiv i mitt spel under den första matchen och tänkte mer hemåt än framåt. Medans jag tycker att jag släpper fram mitt spel och vågar spela ut det i den andra matchen.
Hur kändes det att göra mål i A-landslaget?
– Väldigt skönt. Det blir nästan som en liten bekräftelse att man gör det bra och får med sig självförtroende för resterande del i matchen och framöver, menar Forsman Eklund.
Uttagningen kom lite som en chock för forwarden, som imponerat under säsongsinledningen i Kalmarsund. Men några konstigheter att ställa om till klubblaget igen blir det inte.
– Det blir rätt så enkelt. En ny träningsvecka direkt och ny match i helgen, så det är skönt att de började på direkten. Jag kommer ta med mig farten i spelet på den internationella nivån och försöka bibehålla det i mitt spel i SSL.
Ligger bakom succén: ”Det finns många faktorer”
21-åringen, som noterades för 22 poäng i fjol, har fått sitt stora genombrott tidigt under säsongen. Nu berättar han vad som ligger bakom framfarten.
– Det finns många faktorer. Redan när jag kom till Kalmarsund har jag jobbat hårt och alltid velat utvecklas. Det har gjort att jag tagit steg framåt säsong för säsong. Jag är också en person som har en hög kravbild på mig själv, de har också hjälpt mig att utvecklas över tid. Samt att, när Jens (Norrman) och David (Gillek) kom in, jag fått mycket förtroende som gav mig ett stort självförtroende, som gör det lättare att prestera, menar han.
Under lördagen väntar Jönköping, ett lag som Forsman Eklund har bra koll på, men som har underpresterat sett till poängskörden såhär långt.
– Jönköping är ett bra och välbalanserat lag med unga hungriga spelare och många spetsspelare. För oss handlar det om att i första hand sätta defensiven som vi har gjort riktigt bra i början av säsongen, samt att bli effektivare som lag genom att sätta de chanser som vi skapar under matchens gång. Då ska de nog gå vår väg, menar han.
Självförtroendet efter landslagsdebuten är det inget fel på. Brommakillen utlovar mål i matchen.
– Absolut, avslutar han med ett skratt.
Den här artikeln handlar om:





