Falun presenterar viktiga #ibsilly-nyheter

Följ Innebandymagazinet på

Google news

IBF Falun säkrar framtiden på målvaktssidan. Kalle Bending har förlängt sitt avtal över tre nya säsonger.

Foto: Per Wiklund

 Målvakten Kalle Bending fortsätter i IBF Falun. Ett nytt treårskontrakt är påskrivet och för Kalle själv känns det både skönt och självklart att framtiden nu är klar.

– Det ger lite sinnesro. För mig är det viktigt att få det avklarat och kunna fokusera på det som är det viktiga, det sportsliga, säger han.

Det är Bending som är först ut att signera ett nytt avtal inför framtiden, och det med ett förhållandevis långt kontrakt på tre säsonger. Men tankar kring lagbygget eller framtida förutsättningar har inte påverkat beslutet nämnvärt.

– Jag har inte funderat mycket alls på det om jag ska vara ärlig. Falun har varit ett topplag länge, jag har svårt att se att man helt skulle falla av. Att skriva så pass långt känns också bra, inte minst med tanke på att det är två VM-år under den här perioden, säger han.

Bending kom till Falun 2023 från flera år i FBC Kalmarsund och har sedan länge etablerat sig som en av SSL:s mest stabila sista utposter. Med ett VM-guld i bagaget är siktet tydligt: fler titlar, både i landslaget och i klubblaget.

– Helt klart. Annars hade det inte varit intressant, ärligt talat. Man vill vinna saker, det är därför man håller på. Och då gäller det att spela i ett lag som kommer vara med där. Det har alltid varit viktigt för mig.

Drömmen om att stå i en VM-final lever fortfarande starkt.

– Det är drömmen. När man var liten målade man upp scenarier där man står i mål i landslaget i en final, det är två minuter kvar och man är på väg att vinna VM-guld. Den drömmen finns kvar.

Sedan flytten till Falun har mycket hänt, inte minst inom laget. Truppen har föryngrats och Kalle har fått en mer senior roll.

– Absolut. Det slog mig häromkvällen att jag plötsligt är näst äldst i laget. Då får man bidra med det man lärt sig genom åren, ta ansvar. Det känns både kul och viktigt.

Sportchef Rickard Hedlund är mer än nöjd:

– Det här är en otroligt viktig förlängning. Kalle är topp tre i världen. Vi har aldrig tagit SM-guld utan en målvakt på världsnivå och nu har vi det i tre år till. Det är ett statement. Han har varit väldigt bra sedan han kom. En superseriös idrottsman med hög kravställning på både sig själv och sin omgivning. Det här visar också att IBF Falun menar allvar inför framtiden.

Källa: Pressmeddelande

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: