VM-baksmälla och virus fällde Endre i återstarten mot Pixbo
Endre saknade flera nyckelspelare efter VM och fick se sig besegrat av Pixbo i SSL-återstarten.

SSL Dam var tillbaka efter VM-uppehållet – och i Visby gick det snabbt att se att världsmästerskapet fortfarande satte avtryck. När Endre IF tog emot Pixbo IBK präglades matchen av både VM-baksmälla och ett virus som slagit hårt mot flera landslag.
Endre hade sex spelare på plats i VM – men kom till spel med kraftigt reducerad uppställning. Anja Wyss och Nela Jirakova saknades helt efter att ha blivit sjuka och inte kunnat resa hem. Frida Görtz stod inte i mål och Milla Nordlund kunde bara bidra med ett par byten i tredje perioden.
Inför matchen beskrev tränaren Peter Åhling ett omfattande virusläge efter VM.
– Jag har inga exakta siffror men jag har fått höra att ungefär 18 av 20 spelare i Finlands trupp har drabbats av det här viruset. Schweiz har flera spelare som har drabbats. Stora delar av Norges trupp och så vidare. Så det har varit väldigt utspritt och det är flera spelare och ledare som varit på VM som blivit sjuka i någon form av vinterkräksjuka, sa Åhling till Hela Gotland.
Pixbo hade även de sex spelare med i VM – men till skillnad från Endre var samtliga tillgängliga för spel. Den skillnaden blev tydlig tidigt. Gästerna gick ifrån till 3–0 redan i den första perioden och Endre fick jaga resten av matchen. Någon riktig kontakt kom aldrig, och Pixbo kunde till slut vinna med klara 6–2.
– Det suger att förlora men jag tycker ändå att vi försöker på slutet. Vi kom inte ut så bra och det var det som gjorde att det blev som det blev, sa Ellen Berglund i Innebandy Plays sändning.
Hon pekade också på förutsättningarna inför matchen.
– Vi kommer från tre veckor utan match och vi har några borta från VM så vi har nya femmor och inte spelat på ett tag. Men vi hade en bra inställning och kämpade hela vägen.
Matchens stora poängspelare blev Ellen Lundin, som låg bakom fyra av Pixbos sex mål. En stark utdelning – även om lagets prestationen lämnade mer att önska enligt henne själv.
– Det var lite allt möjligt, fram och tillbaka med fart och fläkt men en kul match att spela.
För Pixbos del kom segern dessutom i en speciell kontext. Under VM-uppehållet bytte klubben tränarstab – men på planen märktes inga större förändringar.
– Det är inte jättemycket nytt än spelmässigt. Nu handlar det om att de ska komma in i truppen och att vi ska skapa en bra relation med dem. Men det kanske blir förändringar i framtiden.
Se alla målen i klippet ovan.
Den här artikeln handlar om:






