
Tog timeout från Endre – dök upp i ett annat lag i helgen
Olivia Pehrson tog timeout från SSL och lämnade Endre. I helgen var hon plötsligt tillbaka på planen – i allsvenskan. Nu berättar 19-åringen om beslutet bakom pausen och hur hon ser på framtiden.
SSL-laget Endre gick i början av februari ut med att nyförvärvet Olivia Pehrson tagit time out på obestämd tid. Man sa då att hon åkt hem till Mariestad tillfälligt för att vara nära familjen och ta en paus från innebandyn.
I helgen var dock Pehrson tillbaka på planen igen – men inte i Endre. I stället fanns hon med när moderklubben IBK Lockerud Mariestad mötte Älvsjö i allsvenskan. Enligt Lockerud kom klubbarna överens om ett låneavtal på deadline day den 31 januari.
– Olivia har haft problem med vissa skador. Både hon, Endre och vi såg en möjlighet att hon kan avsluta säsongen hos oss, vilket vi är väldigt glada över. Vi har haft problem med skador och annat och truppen är mindre än vi önskat, säger assisterande tränaren Karl Blomberg till Mariestads-Tidningen.
För Hela Gotland berättar 19-åringen nu om beslutet att pausa SSL-säsongen.
– Det har varit mycket ångest. Och ensamhetskänslor. Det är väl främst det. Det var ju inte bara kring jobbet utan det började tyvärr ta över innebandyn, säger hon till tidningen.
Pehrson beskriver hur flytten hemifrån och en osäker jobbsituation blev tuffare än väntat, samtidigt som även fysiska problem påverkade henne.
– Det blev lite för jobbigt… Sen, typ i början av december, kändes det jobbigare och jobbigare. Jag försökte ändå ge det tid, jag tänkte att förhoppningsvis blir det bättre, men sen kom jag till en gräns i måendet.
Nu är hon hemma i Mariestad för att ”landa i allt” och håller framtiden öppen när det gäller en eventuell återkomst till Gotland.
– Jag känner att jag vill komma så långt som jag kan. Vilken nivå jag sen kan nå, det får man ju se. Men innebandyn är något som jag vill fortsätta med väldigt länge till.
Den här artikeln handlar om:





