Roos: ”Klart att ett uppehåll kommer lägligt”

Följ Innebandymagazinet på

Google news

Warberg-forwarden efter vinsten mot Växjö och inför helgens bortamatch mot Täby.

Foto: Per Wiklund

Warberg tog en efterlängtad seger mot Växjö i veckoomgången. Under söndagen väntar Täby i den sista matchen innan VM-uppehållet. Vi har tagit ett snack med Vera Roos om säsongsinledningen, förväntningarna och framtiden.

Roos noterades för ett mål i 5-3-segern mot nykomlingen.

– Jag tycker vi gör en jättebra insats mot Växjö. I 40 minuter spelar vi som vi vill spela matcher, sedan sista 20 blir vi lite väl nervösa och fokuserar mer på deras spel än vårt egna. Jag är iallafall jätteglad över att vi vann och fick ta våra första poäng på hemmaplan för i år, säger hon till Innebandymagazinet.

Säsongsinledningen har inte varit självklar sett till prestationer och resultaten. Matchen mot Växjö var därmed väldigt viktig för hallänningarna.

– Det är klart att det aldrig är kul att ligga under strecket, samtidigt så är serien jättejämn där nere i år. Vi har legat under strecket, men vi har också varit två vinster från en slutspelsplats. De flesta i laget var nog väldigt nervösa men jag tycker inte det märktes på någon när vi gick ut på planen.

Förväntningarna var högt ställda på Warberg inför säsongen. Upplagan beskrevs som den bästa någonsin.

– Jag tycker att vi har tre jämna femmor och väldigt hög konkurrens i år. Vi har en stor bredd i truppen, berättar Roos.

Vad är det som saknats för att nå resultaten?

– Det är väl att vi släpper in lite för enkla mål. Det är inte vårt försvarsspel det är fel på utan vi har släppt mycket kontringar emot oss. Jag tycker att vi var mycket noggrannare i matchen mot Växjö än vad vi har varit tidigare.

Roos vittnar sedan om en jättebra stämning i truppen. Och berättar hur man jobbar för att nå en jämnare form.

– Vi försöker väl ha så mycket fart och duellspel som det går under träningarna, berättar forwarden.

Samtidigt beskriver hon sin egna säsongsinledning lite som lagets.

– Upp och ner. Jag är väl inte supernöjd, men jag kanske hade varit jättenöjd om vi låg bättre till i tabellen. Jag har väl lite mer att ge känner jag.

I helgen väntar en tuff uppgift när topplaget Täby väntar. Warberg har inte slagit stockholmarna sedan i slutet av 2022. Dagens motståndare har vunnit fem raka matcher efter det.

– Vi behöver fortsätta på det vi gjorde mot Växjö. Täby är ett vasst kontringslag så då är det jätteviktigt att vi har ett bra värderingsspel och kan vinna dueller, menar hon.

Efter matchens slut kommer ett längre uppehåll, som Roos tycker både är bra och dåligt.

– Det är klart att ett uppehåll kommer lägligt, särskilt när man har många matcher på en kort tid. Jag tycker dock att det är lite synd då jag tror att det är nu vi börjar komma igång på riktigt. Men det är bara att fortsätta med det vi gör under uppehållet.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: