Vann SSL-premiären: ”Ingen topprestation”
SSL-premiären bjöd på dramatik: Warberg fick en drömstart, men Malmö vände och vann med 3–2. Hanna Simonsson gick från självmålsskytt till matchhjälte för gästerna.

SSL-säsongen 2025/26 inleddes på Västkusten när Warberg tog emot Malmö.
Signifikativt för den inte så välspelade matchen – som definitivt kan klassas som en ”typisk premiär” – kom det första målet i fel bur. Ett Warberg-skott styrdes in via Malmöförsvararen Hanna Simonssons ben, redan efter 43 sekunder. Målet kan du se i spelaren ovan.
Två minuter senare utökade Warberg till 2–0, den här gången efter mål av 18-åringen Dessie Johansson Karlsson som därmed nätade i sin SSL-debut. Johansson Karlsson, som smällde in hela 24 mål på bara åtta JAS-matcher förra säsongen, prisades efter matchen som bästa spelare hos hemmalaget.
Från syndabock till matchjälte
Mer mål än så gjorde inte Warberg. I stället kunde Malmö först reducera genom Ellen Rasmussen och sedan kvittera när det tjeckiska nyförvärvet Jessica Kabelkova hittade nätet i andra perioden.
Segermålet kom med sex minuter kvar att spela och gjordes av Hanna Simonsson – den rutinerade 26-åringen inledde som självmålsskytt och avslutade som matchhjälte.
– Vi gör ingen topprestation så jag är nöjd med att vi tar med oss tre poäng, sa Malmöstjärnan Ellen Rasmussen i Innebandy Play-sändningen efteråt.
Stjärnan självkritisk
Rasmussen, vars 2–1-reducering kom till efter en vacker soloprestation, fick sedan frågan om sina osedvanligt många felpassningar under matchen.
– Du sa det själv: Det var riktigt dåliga passningar. Jag hoppas det var de första och sista för den här säsongen. Det var tur att de inte straffade sig så mycket bakåt i dag, men det kommer det göra under säsongen – så det måste jag slipa på lite, sa stjärnan i sändningen.
I morgon fortsätter SSL Dam med följande matcher:
Storvreta–Pixbo
Thorengruppen–Karlstad
Växjö–Lund
Kalmarsund–Västerås Rönnby.
Den här artikeln handlar om:






