Korsbandsskadad – nu tänker SSL-stjärnan på karriärens slut

Följ Innebandymagazinet på

Google news

Wilma Johansson har en lång väg tillbaka till innebandyplanen. Samtidigt har korsbandsskadan fått 25-åringen att börja fundera på något hon aldrig gjort tidigare – livet efter elitkarriären och vad hon vill hinna med innan dess.

Foto: Niklas Åstrand

Wilma Johansson befinner sig mitt i den längsta skadefrånvaron i karriären. Rönnbystjärnan opererade korsbandet i mitten av maj och en comeback ligger ännu långt fram i tiden. Rehabiliteringen väntas hålla Johansson borta från spel under större delen av kommande säsong. Samtidigt går hennes kontrakt med Rönnby ut efter säsongen.

Johansson, som fyller 26 år i oktober, har ett tydligt mål med rehabiliteringen. Hon vill tillbaka till toppen. Men skadefrånvaron har också fått henne att blicka längre fram i karriären. I en intervju med VLT berättar hon att ett proffsäventyr i Schweiz är en av sakerna som lockar.

– Jag vill helt klart komma tillbaka, spela i landslaget och i VM igen samtidigt som jag jobbar som ekonom. Dra till Schweiz när det är läge, i slutet av karriären kanske?

Schweizplanerna ligger alltså inte runt hörnet. Men Johansson medger samtidigt att hon, till skillnad från tidigare, har börjat fundera över hur länge hon egentligen kommer att spela innebandy.

– Oj, svårt att svara på. Emelie Wibron tog SM-guld i våras trots att hon har fött barn och är 34. Men många lägger av på höga tjugo eller tidig trettio också. Det är extremt blandat men något jag börjat tänka mer på nu. Det gjorde jag inte tidigare.

Comebacken ligger fortfarande långt bort. Men när Johansson väl kliver tillbaka på planen gör hon det med ett utgående kontrakt – och med helt nya tankar om vad hon vill få ut av resten av karriären.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: