Sena sillybomben: Thorengruppen tar in landslagsstjärna
Svenska mästarna värvar en av världens bästa målvakter.

Foto: Liang Xu/Alamy
Tjeckiska landslagsmålvakten Jana Christianová har under många år setts som en av världens bästa på sin position. Rutinen från den långa spelarkarriären är stor och innehåller utöver spel i hemlandet även utlandsäventyr i både Finland och Schweiz.
Nu väntar spel i Sverige och SSL för första gången i 35-åringens karriär. Nuvarande klubben Florbal Chodov meddelar att Christianová skrivit på för svenska mästarna Thorengruppen.
Christianová berättar för Chodovs hemsida att tanken var att fortsätta i klubben, men lade sedan till att ”det inte alltid blir som man tänkt sig” och att livet förändras.
– Nu är det dags att ta nästa steg, anta nya utmaningar och förverkliga en dröm. Det har varit en ära att vara en del av en klubb där jag mött otroligt många fantastiska människor och samlat ovärderliga erfarenheter, säger hon.
”Tar farväl av den bästa tjeckiska målvakten genom tiderna”
Chodovs general manager Ondřej Neuman säger att man valde att respektera Christianová önskan om att lämna med tanke på allt hon gjort för deras klubb.
– Självklart är vi besvikna över att vi troligen inte får avsluta denna exceptionella karriär i vår tröja, vilket från början var vår gemensamma plan, berättar Neuman.
– Jana har levererat otaliga fantastiska insatser för Chodov och dessutom arbetat i klubben under nästan två år. Även om det inte alltid varit enkelt har vi alltid hittat vägar framåt. Framför allt är vi stolta över att ha varit en betydande del av hennes unika karriär. Om hon nu kröner den med att klara av sin sista stora utmaning i form av SSL och dessutom ett världsmästerskap på hemmaplan, bekräftar det bara att vi tar farväl av den bästa tjeckiska målvakten genom tiderna – och en av världens främsta. Vi önskar henne all lycka och framgång i hennes nya utmaningar.
Ifjol var Christianová en av 20 spelare att nomineras till priset som världens bästa innebandyspelare, och kommer tillsammans med Lovisa Hedin utgöra Superligans mest meriterade målvaktspar. I Thorengruppen finns också målvakten Stina Callerfjord sedan tidigare.
Thorengruppen har ännu inte bekräftat övergången.
Den här artikeln handlar om:





