Hon blir Rönnbys fjärde nyförvärv
Hon jagar nästa genombrott – nu är Eva Skaslien klar för Rönnby.

Hon är den intensiva, löpvilliga spelaren som alltid ger max. Nu har den 20-åriga norskan Eva Skaslien bestämt sig för att ta nästa steg i karriären — och det blir i Rönnby.
Efter två säsonger i IBF Falun står det nu klart att Skaslien byter klubb inför SSL-säsongen 2025/26.
– Att få möjligheten i Rönnby är otroligt kul. Jag ser en klubb med stora ambitioner och ett intensivt lag med en spelstil som jag gillar. Det känns helt rätt och jag är väldigt motiverad att ta del i laget, säger hon i ett pressmeddelande.
Skaslien kommer ursprungligen från Oslo och började spela innebandy redan som sexåring i moderklubben Tunet. Med Tunet blev hon tvåfaldig NM-silvermedaljör på seniorsidan och representerade även Norge i U19-landslaget.
När det var dags för sista året på gymnasiet, valde hon att flytta till Sverige och slutföra sina studier på distans — samtidigt som hon tog chansen att spela för IBF Falun.
I Falun noterades hon för elva matcher utan poäng under debutsäsongen. Den gångna säsongen lossnade det offensivt: 4 mål och 5 assist på 26 matcher — en poängskörd som gjorde henne till Faluns femte bästa poängplockare.
– Eva är väldigt löpvillig och kan vara en spelare som blommor ut denna säsong i vår omgivning. Dessutom är hon rightare, och det finns det inte så många av, kommenterar Rönnby.
20-åringen blir SM-bronsmedaljörernas fjärde nyförvärv och hittills har man inte presenterat några spelare som lämnar laget.

Västerås Rönnby
Klara in
Lina Svarfvar, center (Falun)
Ida Pettersson, back (Falun)
Saga Åkerling, back (RIG Umeå)
Eva Skaslien, forward (Falun)
Klara ut
–
Den här artikeln handlar om:





