Golvet i elitarenan sågas: ”Blev värre och värre”

Kritik riktas mot golvet i Ica Maxi Arena.

Golvet i Ica Maxi Arena – är både Endre och Visby spelar sina matcher – har fått kritik för att vara ojämnt och påverka spelet negativt. Det skriver Helagotland.

Endres nya tränare Peter Åhling har märkt att golvet i den snart tio år gamla arenan inte är på bästa nivå.

– Det räcker med att slå iväg en boll längs golvet så ser man att den börjar hoppa efterhand. Det är inga spelare som har beklagat sig till mig, men jag har hört att de har pratat om det, säger Åhling till Helagotland.

Joakim Bandholtz, som är både tränare och klubbchef i Visby, tycker även han att golvet blivit klart sämre under det senaste året.

– Det blev väldigt stor skillnad mot tidigare när vi skulle passa och sådär. Vi började med att byta bolleverantör, vi städade lite extra och gjorde massa såna åtgärder, men efter det så fortsatte det här och det blev värre och värre, säger Bandholtz.

Bandholtz uppmärksammade problemet för regionen (som äger arenan) redan i höstas. Pär Gustavsson, fritidschef på kultur- och fritidsavdelningen på Region Gotland, skriver följande i ett mejl till Helagotland

Vi håller på att undersöka golvet, och detta är utifrån att föreningslivet uppmärksammat oss att golvet är ojämnt på ett ställe. Så tillsammans med TKF (fastighetsägaren; Teknikförvaltningen) undersöker vi nu detta, samt ska göra en åtgärdsplan. Vi har inga svar än, utan inväntar vidare undersökning”.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: