Ella Zetterstedt förlänger med Pixbo – skriver nytt treårskontrakt

Följ Innebandymagazinet på

Google news

Pixbo IBK fortsätter att bygga långsiktigt. Under fredagskvällen stod det klart att Ella Zetterstedt har skrivit på ett nytt treårskontrakt med klubben.

Foto: Per Wiklund

Den 21-åriga forwarden har under sina år i Pixbo tagit en allt mer självklar plats i lagbygget. Zetterstedt beskrivs som en positionssäker och fysisk spelare med god speluppfattning, mjuka handleder och ett starkt tvåvägsspel. Hon är trygg i defensiven men bidrar även offensivt – just nu är hon 23:a i SSL:s poängliga.

I poängligan är det endast Hannah Nordstrand (04), Ellen Lundin (05), Ronja Niederberger (04) och Wilma Selin (04) – alla yngre eller jämnåriga – som återfinns före henne, vilket ytterligare understryker hennes positiva utveckling.

Zetterstedt är inne på sin tredje säsong i Pixbo och i SSL, efter tre år på RIG i Umeå. Hon ingår dessutom i Svenska Innebandyförbundets utvecklingssatsning Guldsteget. Två dagar in på det nya året valde hon nu att förlänga sitt avtal med Pixbo över säsongen 2028/29.

Beslutet att skriva ett långt kontrakt var genomtänkt enligt Ella.

Jag trivs superbra i laget och i föreningen. Vi är ett lag som kommer att vara med och utmana om titlarna i många säsonger framöver, och jag vill verkligen vara med och bidra på den resan, säger Ella Zetterstedt till Innebandymagazinet.

Zetterstedt är en tydlig Härryda-produkt, uppväxt i Landvetter – bara några kilometer från Mölnlycke.

Ja, absolut, Pixbo känns som hemma för mig nu, tillsammans med det här fantastiska laget. Samtidigt kommer min moderförening Landvetter alltid att ha en speciell plats i hjärtat. Det är alltid roligt när alla från Wings kommer till matcherna och hejar fram mig.

Trygghet trots förändringar

För ett par veckor sedan skedde förändringar i Pixbos ledarstab – något som inte påverkat Zetterstedts beslut.

Det är klart att det blev en liten omställning, men vi har alla samma målsättning och har hittat en bra väg framåt. Dessutom är det fortfarande samma tjejer i laget, och det skapar trygghet. Som elitspelare måste man vara beredd på att tränare byts ut. Nu kör vi vidare med Mehregan och tror till 110 procent på det han och hans team kommer att bidra med.

Pixbo ligger något längre ner i tabellen än under tidigare säsonger, men ambitionsnivån är densamma. Är det andraplatsen, eller bättre som fortfarande gäller för Pixbo får att på så sätt få välja motståndare i slutspelet?   

Vi siktar alltid på att vinna alla matcher. Det är fortsatt vår målsättning för resten av säsongen. Något annat mål finns inte gällande frågan, ta en match i taget, vinna den och sedan se hur långt det räcker.

Avslutningsvis: blir man rik på ett treårskontrakt i SSL?

Haha, det skulle man ju kunna önska. Men min stora dröm har alltid varit att få spela innebandy med de bästa i världen och vinna titlar. Pengar är inget jag har funderat över.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: