Detaljen som avgjorde Rasmussens klubbval: ”Andra lag är för snälla”
Efter ett helt innebandyliv i Malmö stod Ellen Rasmussen inför karriärens största beslut. Nu berättar 30-åringen om detaljerna som fick henne att välja Kalmarsund framför Pixbo.

Ellen Rasmussen har under hela sin karriär varit synonym med Malmö. Trots intresse från andra klubbar genom åren hade landslagsstjärnan varit tydlig med att hon inte såg sig själv spela för någon annan SSL-klubb. Men sommaren 2026 förändrades allt.
När Malmö först meddelade att klubben inte skulle spela vidare i SSL på grund av ekonomin öppnades dörren på allvar. Malmö lyckades senare rädda sin plats, men då hade en omfattande spelarflykt redan inletts – och för Rasmussen hade tanken på ett första klubbyte börjat växa.
30-åringen blev snabbt silly seasons mest eftertraktade spelare. Innebandymagazinet kunde tidigare berätta om dragkampen där framför allt Pixbo och Kalmarsund gjorde upp om hennes underskrift. Till slut valde Rasmussen SM-finalisten från Kalmar och skrev på ett ettårskontrakt. Nu berättar hon mer om beslutet.
– Jag kände väl lite att det var dags att ta nästa kliv och kanske sista klivet i min karriär och vara med och spela i ett topplag och kanske komma lite längre i ett slutspel än vad jag är van vid. Den tanken har jag haft – att jag vill nå en SM-final – och det är lättare i ett topplag, säger Rasmussen till Ölandsbladet.
Det sportsliga vägde tungt. Kalmarsund tog sig hela vägen till SM-final förra säsongen och Rasmussen har under sin långa och framgångsrika karriär vunnit det mesta på landslagsnivå – däribland fyra VM-guld – men aldrig fått spela en SM-final. Samtidigt fanns en annan viktig faktor. Efter alla år i Malmö ville hon inte hamna alltför långt från familjen.
– Det har varit mycket funderingar fram och tillbaka. Kalmar är ett av de närmast hem. Hem för mig är Malmö och min familj. Det kommer kännas bra att bo relativt nära, bara tre timmar bort. Den har varit viktig. Sedan tycker jag att de gjorde ett bra slutspel förra året och en bra final, som jag tycker att de förtjänade att vinna. De har tappat bra spelare, men stommen är kvar, så de har fortfarande ett bra lag. Så ett bra lag och nära hem, det var två viktiga punkter.
Men när valet till slut stod mellan Kalmarsund och Pixbo var det inte bara geografin och möjligheten att vinna som avgjorde. Det fanns ytterligare en egenskap hos Kalmarsund som Rasmussen fastnade för – och där hon kände igen sig själv.
– Kalmarsund har en annan attityd jämfört med andra lag. Rent generellt tycker jag att andra lag ofta är för snälla. Jag gillar Kalmarsunds attityd mycket mer. Den känns som att den passar mig. Här kan jag få vara mig själv – lite småjobbig och småful, säger Rasmussen till Barometern.
Valet föll alltså på klubben som kunde erbjuda kombinationen Rasmussen letade efter: närheten till Malmö, möjligheten att på allvar slåss om det SM-guld som fortfarande saknas – och en attityd där hon känner att hon kan vara sig själv. Och de första tecknen på vad Kalmarsund får har redan kommit.
Rasmussen hade bara hunnit med ett fåtal träningar tillsammans med sina nya lagkamrater när hon tävlingsdebuterade i Champions Cup mot Koovee. Hon placerades tillsammans med Ellen Bäckstedt och Karolina Klubalova framför det offensiva backparet Sarka Stankova och Dominika Buczek.
Det blev omedelbar succé. Kalmarsund vann med 12–0 och superfemman låg bakom elva av målen och stod för smått osannolika 22 av lagets totalt 23 poäng. Rasmussen själv presenterade sig med tre mål och en assist.
Motståndet var förvisso svagt, men första smakprovet lovade desto mer. Efter ett helt innebandyliv i Malmö har Rasmussen klivit rakt in i en formation som redan ser ut att kunna bli en av SSL:s stora attraktioner i vinter – och som ska hjälpa henne att jaga det som hela klubbytet i slutändan handlar om. Det där första SM-guldet.
Den här artikeln handlar om:





