
Rönnklint: ”Det enda jag minns är att Möller sträcker fram handen”
Martin Rönnklint har fått hjärnskakning efter smällen – nu berättar han om måendet och mötet med Lundmark.
Det var en av slutspelets mest uppmärksammade situationer – tacklingen som fällde Mullsjös Martin Rönnklint i den avgörande kvartsfinalen mot Falun. Faluns Malte Lundmark stängdes senare av i en match för förseelsen. Nu berättar Rönnklint själv om hur han mår, och Mullsjös tränare Johan Kihlblom har kommenterat domen.
I slutet av första perioden kolliderade Lundmark med Rönnklint i en situation där den sistnämnde föll till golvet och blev liggande. Han tvingades lämna matchen och kunde inte återvända. Enligt Expressen har Rönnklint ådragit sig en hjärnskakning – och han berättar själv att han inte mår särskilt bra just nu och tillbringar största delen av tiden hemma i sängen eller soffan.
– Det är skallen framför allt. Det är trötthet och huvudvärk. Smällen tog på käken så den är väldigt öm. Sedan bet jag sönder en del av tungan men den har läkt ihop. Det enda jag kommer ihåg sedan är att (Simon) Möller sträcker fram sin hand. På video har jag sett att det är tre–fyra minuter senare, säger Rönnklint till tidningen.
Efter matchen uttryckte Mullsjös tränare Johan Kihlblom stor ilska över situationen och sa i Expressens sändning att Lundmark ”inte borde spela en sekund till i det här slutspelet”. Men när han pratade med Innebandymagazinet igår var reaktionen mer återhållen.
– Det hade säkert kunnat vara någon match till. Samtidigt så hjälper det inte oss så mycket nu. Den stora grejen hade ju varit om han hade fått rött i matchen.
– För Rönnklints del kan jag tycka att det är skönt att det blir någonting på den tacklingen eftersom han åkte ut och att det blev väldigt olyckligt. Sen så spelar det mig väl ingen jätteroll om Växjö får bättre chanser eller inte. De har tagit sitt beslut och det är bara att köpa det.
Martin Rönnklint berättar att han och Lundmark pratade efter matchen.
– Jag har pratat med honom. Han kom fram när jag låg där inne. Vi träffades utanför arenan också efteråt. Han är en fin kille.
Om han tycker att en match avstängning är ett rimligt straff vill han däremot inte säga något om.
– Jag ska nog inte kommentera det ändå.
I klippet nedan kan du se en extra lång sammanfattning av matchen från Svenska Superligans Youtubekanal.
Den här artikeln handlar om: