Krönika: Rönnby sliter – men Pixbo får gåvorna

Christian Svensson med en matchkrönika om den andra semifinalen mellan Rönnby och Pixbo som slutade 6-8.

Efter att ha blivit överkörda i första semifinalen reste sig Rönnby – åtminstone till en början – och gav Pixbo en rejäl match. Men efter ett målkalas med både briljans och bjudningar var det till slut favoriterna från Göteborg som stod som vinnare. Nu har Pixbo 2–0 i matcher och SM-finalen i sikte.

Matchen hann knappt börja innan Rönnby visade att det här skulle bli en annan historia än i första mötet. Efter bara 45 sekunder rullade hemmalagets förstafemma upp Pixbo totalt – och Wilma Johansson fick göra sitt första poäng på göteborgarna den här säsongen.

Rönnby körde två femmor med en extra kedja som avlastning, medan Pixbo höll sig till tre kedjor och två backpar. Men det var hemmalaget som inledde klart bäst. Pixbo såg stressade ut, slarvade i både markering och positionering – det var nog säsongens blekaste period från serieettan.

De två Pixbo-mål som ändå kom i första perioden var rena bjudningar. Emma Heander fick visserligen till ett fint avslut, men från den vinkeln ska det inte bli mål i en semifinal. Kvitteringen? Ett självmål, 39 sekunder senare.

Rönnbys tre mål i första däremot – rena mönstret. Alla tre signerade förstafemman. Den femman var bättre än någon av Pixbos – men Pixbo hade tre kedjor som alla var bättre än Rönnbys andrafemma, och det skulle visa sig bli avgörande.

Det var ett helt nytt Pixbo som kom ut till andra perioden – mer fart, bättre bolltempo och klart mer struktur. Spelet förlades till stor del på Rönnbys planhalva och tredje kedjan gick i täten. Tre raka mål gav ledning 5–3, även om även dessa kom efter misstag från Rönnby – bland annat två försvarsmissar och en indianpass.

Men när Pixbo började slappna av i slutsekunderna passade Rönnby på. Ett bolltapp, en snabb spelvändning och en kall avslutning från Linnea Hammar gav 4–5 – ett psykologiskt viktigt mål för Rönnby precis innan paus.

Inför tredje perioden försökte båda coacherna påverka matchbilden. Rönnby kastade om i formationerna: Elin Lindberg bytte plats med Kajsa Johansson, Saga Emtell flyttades upp som forward, och Bella Forsling tog plats i andrafemman. Ett drag som gav resultat direkt. Först satte Elsa Gunnarsson sitt första slutspelsmål i karriären efter smart framspelning av Emtell, och därefter tryckte Matilda Lindgren in 6–5. Momentumet hade svängt.

Men Pixbo svarade snabbt. Coachteamet plockade ner laget till sina tio hetaste spelare för dagen – och petade flera profiler. Det gav effekt. På drygt tre minuter vände Pixbo med tre raka mål.

Två av dem signerades Thea Löfborg – vars andra mål, 8–6, var ett märkligt självmål där bollen studsade runt som en flipperkula innan den rullade över linjen. Ett konstigt men dödande avgörande.

Rönnby krigar för varje mål – de bygger, hittar kombinationer och sliter i varje byte. Pixbo? De tackar och tar emot. Minst hälften av deras mål kommer efter rena försvarsbjudningar.

Det är den här typen av matcher som avslöjar vilka lag som har flera växlar – och vilka som redan kör på max.

Rönnby har en förstafemma som är stark nog att vinna matcher. Problemet? Pixbo har tre. Och när Göteborgslaget dessutom kan bänka formsvaga toppnamn och vinna matchen på sina tio hetaste spelare – då vet man att det finns ett djup som är svårstoppat.

Med 2–0 i matcher och hemmaplansfördel står Pixbo nu med båda händerna på finalbiljetten. Rönnby? De är inte uträknade – men verkligheten är brutal. Just nu är drömmen om SM-final uppkopplad till respirator och Pixbo håller i sladden.

Västerås Rönnby IBK – Pixbo IBK 6–8

Perioder: 3–2, 1–3, 2–3
Skott: 16–21 (10–8, 6–13)
Matchstatus: Pixbo leder semifinalserien med 2–0 i matcher

Mål & Assist:

Period 1
00:45 – 1–0 Kajsa Johansson (Wilma Johansson) – RÖN
04:48 – 2–0 Linnea Hammar (Matilda Lindgren) – RÖN
08:07 – 2–1 Emma Heander (Celine Stettler) – PIX
08:46 – 2–2 Självmål – PIX
10:38 – 3–2 Wilma Johansson (Iida Mettälä) – RÖN

Period 2
03:46 – 3–3 Celine Stettler – PIX
11:45 – 3–4 Ella Zetterstedt (Axina Pettersson) – PIX
15:22 – 3–5 Axina Pettersson (Thea Löfborg) – PIX
19:36 – 4–5 Linnea Hammar (Wilma Johansson) – RÖN

Period 3
04:20 – 5–5 Elsa Gunnarsson (Saga Emtell) – RÖN
05:09 – 6–5 Matilda Lindgren (Iida Mettälä) – RÖN
06:08 – 6–6 Alma Kilpeläinen (Ellen Lundin) – PIX
07:39 – 6–7 Thea Löfborg (Emma Heander) – PIX
09:24 – 6–8 Thea Löfborg – PIX

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: