Pixbo jagar svar efter raset – kaptenen pekar ut nyckeln
Kalmarsund tog första ronden. Nu måste Pixbo svara direkt på bortaplan för att ta tillbaka hemmaplansfördelen.

Pixbo tappade direkt hemmaplansfördelen efter förlusten i den första semifinalen mot Kalmarsund i Wallenstam Arena. Och det var inget snack om saken i två perioder.
Kalmarsund satte tonen från start, tog kommandot och gick upp till 4–0 efter att ha varit det klart bättre laget. Pixbo såg skakat ut – men visade också varför de är ett topplag när det väl brände till. I tredje perioden kom reaktionen.
Med ett betydligt högre tempo och skarpare beslutsfattande åt Pixbo sig tillbaka in i matchen. Två mål i powerplay blev startskottet på en stark upphämtning som till slut tog matchen till 4–4. Men där tog det stopp.
Kalmarsund avgjorde i sudden – och snodde med sig både matchen och momentumet i serien. Nu väntar returen på bortaplan idag – och Pixbos lagkapten Moa Andersson är tydlig med vad som krävs för att vända.
— När vi bestämmer oss då blir det bra. Det är många som vill vara i de här skorna så det är bara att fortsätta.
Andersson själv hade många tuffa dueller mot Kalmarsunds Dominika Buczek – en match i matchen hon inte gick segrande ur. Men det är inget hon tänker låta upprepa sig.
– Jag behöver steppa upp och vara 100-procentig när jag möter Kalmar. Det är bara för mig att stämpla in och visa att jag ska vinna de duellerna.
Se hela intervjun med kaptenen i klippet ovan.
Den här artikeln handlar om:





