Inför damfinalen: ”Bröt mönstret – viktig faktor för Pixbo”
På lördagen är det dags för SM-final på damsidan i Avicii Arena (Stockholm) med matchstart 12.00, och för femte året i rad är det Thorengruppen och Pixbo som möts. I slutspelspodden diskuterar de erfarna elittränarna David Jansson och Oscar Lundin vad som kan bli avgörande faktorer.
– Enligt odds inför finalen så är Thorengruppen ganska klara favoriter, det är de inte i min bok. Om man ser till de senaste åren, de gångerna Pixbo har vunnit så har det ofta varit målsnålt. Det har varit tajt, någon 3-0:a i Champions Cup, någon 2-1:a. Det var sista matchen de spelade nu som bröt det mönstret, det var liksom första gången de kunde slå Thorengruppen i en mer normal innebandymatch. Jag tror det kan bli en viktig faktor för Pixbo att ha med sig, säger Oscar Lundin.
Se videoklippet ovan!
Promotion: Hela poddavsnittet på xProgress.se – där hittar du även övningar, matchanalyser och taktiktips för innebandy!

Den här artikeln handlar om: