
Utveckling går före resultat
Örkelljunga IF spelar i Herr3an i Skåne och det är ett ungt lag med många egna juniorer där utvecklingen står i fokus framför resultaten.
– Det viktiga är att utveckla våra spelare och vårt spel, sedan var vi hamnar beror ju lite på hur de andra lagen spelar också. Men vi har inget resultatmål utan vi siktar på att utveckla spelarna och vinna varje match och gör vi det kommer vi ta steget upp, säger Örkelljungas tränare Jörgen Sjöstedt till Innebandymagazinet.
Vilka lag tror du kommer kriga i toppen?
– Tror att Eslöv blir riktigt bra och Åby Klippan som åkte ner kommer säkerligen vara med i toppen också.
Seriens två poäng farligaste spelare finns inte kvar längre i Pierre Granberg som gick upp med sitt Engelholm och Jimmy Malmgren som har gått till Röke. Det öppnar upp för Örkelljungas stjärnor att ta över kungatronen.
– Det kommer se ut som vanligt med Pontus Enberg och André Strömberg i toppen av poängligan. Sedan har vi Kasper Andreasson som är 16 år och jävligt bra. Han har grym kapacitet och han kommer nog ta stora steg i år.
Det gäller att inte ha fuskat med försäsongsträningen för i premiären smäller det direkt när nedflyttade Åby IBK Klippan kommer på besök.
– Det blir en spännande premiär och det ska bli kul och se om det skiljer något i tempo. Det blir en bra värdemätare.
Läs också:
Snabbkurs i Skåne3an
Den här artikeln handlar om:





