
Stanstad: ”Försökt ta bort oss från rampljuset”
Stanstad har tagit fyra raka segrar och placerar sig i toppen av den skånska Elit2:an. Tränaren, Mattias Johansson, är dock inte förvånad.
– Vi har väl medvetet försökt ta bort oss själva från rampljuset lite, dock lite konstigt att de andra inte rankat oss högre. Vi har fem spelare i truppen som har spelat i allsvenskan eller SSL, samt att vi har Robert Thylander i målet, som kanske är Skånes tredje eller fjärde bästa målvakt, säger Johansson till Innebandymagazinet.
Vad har ni lyckats med?
– Ändrat lite i försvarsspelet, något som accepterats på ett bra sätt. Under fjolåret så släppte laget in massvis med mål, i år har vi ett snitt på drygt fyra per match, så det är en annan typ av innebandy i år. Vi har försvaret som utgångspunkt och sedan har vi byggt på i uppspelsfasen samt de offensiva bitarna. Vi har en stark tro på oss själva.
Vad har ni för målsättningar med årets säsong?
– Vi ska utvärdera efter serien vänder, ligger vi då topp-3 så går vi för seriesegern, annars blir det en annorlunda målsättningar där vi bara jobbar med prestationsmål. I och med att Skåne tappat en del licenser så är det ju bara en direktplats uppåt numera som vi får gå för i så fall.
Vilka lag ser du som toppkonkurrenter?
– VW84, som vi nu slog i helgen. Även Palmstaden och Skurup är förväntade topplag. Bjärred ser ut att fått ihop det bra också, de jobbar nog lite på samma sätt som vi försöker göra.
Den här artikeln handlar om:





