Nyhet: Ju svettigare händer, desto bättre grepplinda

Följ Innebandymagazinet på

Google news

Störs du av att få sämre grepp om klubban när du svettas under matcherna? Då kan Fat Pipe ha hittat lösningen för dig. Nya Wetter The Better Grip är framtagen bland annat för att slippa just det problemet.

– Wetter The Better är precis som det låter, den blir bättre när du blir fuktig i händerna, säger Fat Pipes Niclas Olofsson till Innebandymagazinet och fortsätter:

– Man ser ganska ofta på innebandymatcher att spelare torkar händerna i tröjorna för att greppet blir sämre. Men WTP-gripen tappar inte funktion under en lång match. Den har även en längre hållbarhet, den slits inte lika snabbt som vanliga grepplindor och man behöver därför inte byta lika ofta.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Designen sticker ut från mängden med sitt unika mönster. Det gråa, vita respektive svarta fältet har varsin funktion.

  • Grått: Dämpning, mjukhet, känsla. Klassiska Sticky Grip Grey.
  • Vitt: Absorberande och suger upp fukt.
  • Svart: Något högre och skapar mellanrum så grepplindan ”andas” och leder bort fukt.

– Det är väldigt individuellt med grepplindor, alla tycker olika, men är man ute efter en som håller länge och har bra grepp så är det här ett alternativ man inte får missa, avslutar Olofsson.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: