
Hovshaga gör succé: ”Blandar hjärta med kvalité”
12 poäng av 12 möjliga är Hovshagas facit efter de fyra första matcherna, Hovshaga som är nykomlingar inför denna säsongen.
– Det går ju inte klaga på starten, vi har byggt vidare på lagsammanhållningen vid haft de senaste säsongerna och vi blandar det med mycket hjärta och spetskvalité. Tycker ändå inte att vi överpresterat, matchen mot Gränna är den vi spelat ut i, annars finns det en växel till, säger lagets tränare Christoffer Tiderman till Innebandymagazinet.
Vad är du mest nöjd med i spelet?
– Målvaktsspelet har fungerat bra och vår förstafemma har levererat. Simon Axelsson har varit jätteduktig, en center som alltid jobbar åt båda håll, både på match och träning.
Tycker du att ni satts på prov eller väntar tuffare uppgifter?
– Tror det blir tuffare framöver. Kalmarsund borta var en tuff match, de var duktiga. Vi var helt under isen, men lyckades vända i den tredje perioden. Vi har en tuff period framöver i november, när vi möter fyra förväntade topplag, då krävs en växel till.
Vad har ni för målsättningar?
– Vi har ett delmål, det är att inte vara inblandade i några negativa kval. Vi är ändå nykomlingar, så det är målsättningen i föreningen och laget.
Den här artikeln handlar om:





