Historisk final för Halland: ”Helt sjukt”

Följ Innebandymagazinet på

Google news

Faktum är att Halland bara en enda gång i samtliga fyra åldersklasser i SDF-SM har tagit sig till final. Nu slog man ut Stockholm efter en sagolik dramatik där hallänningarna ledde med under nästan hela matchen men släppte in ett mycket svidande kvitteringsmål med endast fyra sekunder kvar. Den som deppade längst efter målet var kaptenen Ludvig Frivold-Hedenberg, som minns tillbaka på senast man mötte Stockholm i 15-SM.
– Då kvitterade de också till 4-4 med några sekunder kvar, säger Ludvig som i förlängningen trots stor press från Stockholm blev den som avgjorde semifinalen med ett snyggt skott i steget, rätt upp i nättaket.

– Det här är helt sjukt. Det är ingen som har trott på oss, Stockholm var favoriter men vi gör det bra hela matchen.

Nu väntar Östergötland i finalen.
– Vår tränare var med och vann 15-SM med dem så han borde ha bra koll på deras styrkor och svagheter, avslutar Frivold-Hedenberg.

GUIDE: Lär känna Halland
Innebandymagazinet har scoutat samtliga 18 distrikt som deltar i SDF-SM för 17-åringar i Helsingborg, turneringen där kommande stjärnor föds.
Vassaste spelarna Trupperna Historiken Intervjuer

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: