
Vi tappade ödmjukheten efter försäsongen
Viktiga poäng står på spel i det allsvenska mötet mellan Fagerhult Habo och Alingsås. Lagen har tagit tre poäng var och ligger för närvarande på varsin sida av nedflyttningsstrecket.
– Vi måste komma tillbaka till grunderna i spelet. Sätta försvaret för att sedan kunna spela ett bra anfallsspel. På försäsongen arbetade vi väldigt mycket med försvaret och fick bra resultat med oss, kanske att det gick lite väl bra så att vi tappade ödmjukheten säger Fagerhults hemvändande Efraim Björnell till innebandymagazinet.
Björnell är tillbaka i sin moderklubb efter en utflykt förra säsongen till Warberg. Fem poäng på 23 matcher blev facit för Björnells första och enda säsong i SSL, en säsong som var väldigt lärorik.
– Jag lärde mig att det gäller att vara på topp varje match. Det går inte att dippa för då blir man uppäten. Sen har jag fått med mig lite nya idéer om hur innebandy kan spelas som kan komma till nytta.
Med tanke på de nuvunna kunskaper om hur innebandy kan spelas fick Björnell sia om vad som kommer bli avgörande mot Alingsås.
– Mest offervilja, de som kan hantera parketten bäst samt de som sätter sina eventuella straffar tror jag går vinnande ur striden.
Efter Alingsås match mot Kalmarsund tidigare på säsongen fick spelande assisterande tränaren Tomas Sladky stora rubriker när han bad Kim Nilsson signera hans klubba efter matchen. Frågan alla ställer sig nu är vems signatur i Fagerhult Habo Sladky kommer jaga efter matchen?
– Haha jadu, vi har ju två U-19 landslagsspelare med namnen Johan Ringqvist och Filip Wiklund i laget som gärna skriver lite autografer. Sen tror jag även Martin Ullström skulle uppskatta om någon ville ha hans autograf.
Den här artikeln handlar om:





