Uppgifter: Han blir Mullsjös nya huvudtränare

1 november blev det officiellt att Mullsjö bryter med tränartrion Ulf Hallstensson, David Gillek och Lisa Eskils. Sedan dess har Andreas Elf, som tränade laget i fjol, klivit in som tillfällig lösning. I helgen väntas man presentera sin nya tränare, något Innebandymagazinet kunde berätta tidigare i veckan.
– Vi är nära en ny lösning och vi kommer presentera den, jag hoppas verkligen under helgen. Men budskapet är att vi känner oss trygga och vi har en dialog med spelarrådet om hur vi ska agera och gå vidare, sa Mullsjös sportchef Jesper Axell till Innebandymagazinet.

TV: Här är David Gillek tillbaka på SSL-planen

Enligt uppgifter till SportExpressen ska det vara före detta landslagsspelaren Andreas Hedlund som tar över. Hedlund har en bakgrund som spelare i Mullsjö och har 32 landskamper och ett VM-guld på sitt CV. På senare tid har han haft andra roller i föreningen.


Andreas Hedlund i landslagströjan 2006. Foto: Bildbyrån

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: