Tyst i Råsundas omklädningsrum

Följ Innebandymagazinet på

Google news

Spelarna och ledarna i Caperio Råsunda visste vad som krävdes av dem innan avfärden till Uppsala.

– Vi var inställda på tre poäng. Helsingborg skulle spela inför fullsatt och Dalen har gått dåligt på sistone, säger Henrik Mohlin till Zorronet.

Mycket riktigt vann Helsingborg men Caperio Råsunda kunde inte rubba ett formstarkt Storvreta.

– De tryckte på hårt. Vi fick 2-1 fort i andra och Johan (Lundqvist) brände öppet mål i boxplay precis efter. Istället gjorde Storvreta 3-1 och sedan kom fyran och femman snabbt, säger Mohlin.

I sista perioden höll hemmalaget undan och vann slutligen med 9-4. Säsongen var över för Caperio Råsunda.

– En besvikelse – så känns det i dag. Bara bittert. Det var tyst i omklädningsrummet efteråt, vi visste att vi tappat det på målsnöret, berättar Henrik Mohlin som dock är nöjd med att laget spelar i elitserien även nästa år.

– Ja, vårt första mål var att klara oss kvar. Men efter juluppehållet har vi haft som mål att ta oss till slutspel. Det känns surt nu.

Matchfakta: Storvreta-Råsunda

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: