
Tremålsskytt när Helsingborg tog tre sköna poäng
Jonathan Nilsson både inledde och avslutade målskyttet i en match som gick från ganska händelsefattig till en början, till att bli något mer underhållande för publiken mot slutet.
– Jag tycker att det var en tillknäppt match under ganska lång tid men i andra perioden började det smälla på lite mer, säger Nilsson till Innebandymagazinet och förklarar de tre nya poängen så här:
– Vi står upp för varandra och krigar tillsammans. Det är under långa stunder som vi inte har så mycket boll men vi tar jobbet och får utdelning till slut.
Tre mål från dig idag!
– Det kändes bra, jag hade inte så många lägen men lyckades peta in dem som jag fick. Vi spelade på två femmor och det tycker jag är skönt, då kommer man in i matchen snabbt.
Den här artikeln handlar om:





